Zahraničné stáže

19. 12. 2012 | Štúdium v zahraničí

Pracovné, študijné, výskumné, výmenné, dobrovoľné… Skúsenosti v oblasti vzdelania, z praxe, ale aj tie „ľudské“. To všetko môžete získať, ak sa chystáte počas štúdia alebo krátko po jeho skončení vycestovať do zahraničia. Jedinečná možnosť, výzva a podnetná cesta, ako sa nedostať na dráhu vysoká škola – titul – úrad práce.

Súčasťou rozhodovania, ktorá vysoká je pre Vás tá pravá, býva aj možnosť cesty do zahraničia, teda množstvo kontaktov, ktoré univerzita má s ďalšími školskými a výskumnými inštitúciami vo svete. Je to dnes súčasťou jej prestíže. Zahraničná študijná či pracovná stáž sa týka študentov na všetkých úrovniach a vo všetkých fázach štúdia, je pomerne veľký výber, takže si môžete svoju stáž „ušiť na mieru“. Na výmenný pobyt možno vycestovať už v bakalárskom štúdiu, zapojiť sa do konkrétneho projektu, získať výskumné štipendium na vlastný projekt na magisterskom či doktorandskom stupni alebo mať pracovnú či dobrovoľnícku stáž ako absolvent. Podľa Vašej chuti si môžete nakombinovať vlastný pobytový „koktejl“. Popri zvyšovaní si kvalifikácie, zbieraní nových kontaktov a pracovných príležitostí, sú študenti nútení prispôsobiť sa čiastočne prostrediu, predovšetkým štúdiu v cudzom jazyku. To ale prináša jedinečnú možnosť zdokonaľovať sa v cudzej reči. Nehovoriac o ďalších výhodách:

• Ste donútení k samostatnosti: samotný proces vybavovania stáže zahŕňa často mnohé administratívne úkony a procesy, ktoré treba absolvovať, ale nie je to niečo, čo by Vás malo odradiť
  • V prípade odbornej stáže sa zoznámite so „skutočným svetom“ fungovania firiem (projektové tímy, granty, fungovanie inštitúcií)
  • Každá zmienka o podobnej praxi vo Vašom životopise môže pomôcť pri uchádzaní sa o zamestnanie, ukážete, že máte odvahu skúšať nové veci, ovládate jazyk, máte záujem vo svojom odbore vyvíjať iniciatívu a podobne

Ak zvažujete zmeniť prostredie a vycestovať, tu sú niektoré inštitúcie, na ktoré sa môžete obrátiť:

• www.iuventa.sk – IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže
  • www.aiesec.sk – AIESEC sprostredkováva zahraničné odborné stáže pre študentov
  • www.mladiinfo.sk – prehľad možností, ktoré máte (výber podľa Vašich preferencií)
  • www.elsa.sk – ELSA – medzinárodná nezávislá organizácia študentov práva, výmenný program pracovných stáží STEP
  • www.pracovnestaze.sk
  • www.mzv.sk – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR