Tipy pre študentov

To si nemôžeš nechať ujsť! Dasato Academy spustilo prihlášky

Chcete počas strednej zažiť niečo, čo vám zmení život? Tak teraz je vaša príležitosť, Desato Academy má otvorené prihlášky do ďalšieho ročníka. Čo je Desato Academy?  Ide o ročný program neformálneho vzdelávania pre stredoškolákov a stredoškoláčky, ktorí chcú ešte počas strednej zažiť niečo, čo sa ani vysokoškolákom len tak nepodarí. Počas jedného roka získajú účastníci …

čítajte viac

Seminárna práca. Ako na ňu?

Druhý polrok je v plnom prúde, čo pre mnohých môže znamenať aj blížiaci sa termín odovzdania seminárnych prác. Ako z názvu vyplýva, väčšinou ide o prácu týkajúcu sa konkrétnej témy preberanej v rámci seminára alebo o tému samotného seminára. Pokiaľ vás zaujíma, ako má seminárna práca vyzerať, čo má obsahovať a ako sa na ňu …

čítajte viac

Nemecko a Francúzsko ponúknu 60 000 vlakových lístkov zadarmo

V minulom článku sme písali o lístkoch na vlaky zadarmo pre mladých do 18 rokov vďaka súťaži DiscoverEU. Tentokrát sa k lístkom dostanú aj starší, má to však jedno obmedzenie, cestovať sa dá len po Nemecku alebo Francúzsku. Pri príležitosti osláv 60. výročia Elyzejskej zmluvy sa tieto dve krajiny rozhodli podporiť spoznávanie inej krajiny mladými …

čítajte viac

Ako zmierniť stres z prezentovania na verejnosti?

Vystupovať na verejnosti je pre mnohých naozaj nepríjemným zážitkom. Ak patríš k jedným z nich, tu je pár tipov ako sa pripraviť na prezentovanie, a tak minimalizovať stres z vystupovania na verejnosti. Popracuj aj na vizuáli prezentácie Priprav si na pohľad peknú slide show. Obsah je určite dôležitý, no mnoho ľudí zabúda práve na to, že samotný vzhľad prezentácie …

čítajte viac

Učíte sa podľa toho, aký ste študijný typ? Možno by ste mali.

Máte pocit, že učením sa trávite príliš veľa času? Nezostáva vám dostatok času na iné aktivity či častokrát počujete od spolužiakov, že sa učili o polovicu času menej než vy? Alebo máte jednoducho pocit, že vám to nejde do hlavy? Možno je chyba v tom, že nepoznáte, aký ste učiaci typ. Vďaka znalosti toho, ktorý …

čítajte viac

Čo potrebuje počuť každý študent?

Mladým ľudom sa dnes ponúka široký výber najrozličnejších možností, kam sa  v živote posunúť, akú školu si vybrať či aký odbor a program študovať na vysokej školy. I keď je možností naozaj veľa, neznamená to však, že cesta štúdia a vysokej školy je automaticky pre každého. Každý študent študuje svojim tempom, svojim štýlom a neznamená, že keď niekto dosiahol v rovnakom …

čítajte viac

Ako a prečo citovať

O bibliografickom zápise počul už asi každý, kto bol alebo je na strednej škole. Už tam sa žiaci učia, ako ho správne zapísať. Naspamäť sa naučia poradie všetkých údajov, ktoré má bibliografický záznam obsahovať, naučia sa, čo je ISBN a tam to častokrát bohužiaľ končí. K práci s bibliografickým záznamom a citáciami sa však väčšina …

čítajte viac

Prečo sa študenti častokrát nevedia učiť?

Podčiarkovanie či zvýrazňovanie textu alebo jeho opakované čítanie nie sú vhodné techniky na dlhodobé zapamätanie si informácie. Kamila Urban je vedeckou pracovníčkou na Ústave výskumu sociálnej komunikácie SAV a odbornou asistentkou na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity a skúma efektívne spôsoby učenia sa. V stratégii podčiarkovania textu vidí problém v tom, že žiaci a študenti nevedia …

čítajte viac

Ako na dobrú prezentáciu – časť prvá

S koncom školského roka súvisí aj množstvo testov, skúšaní a záverečných prezentácií. Práve v prípade prezentácií nejde len o obsah, ktorý prezentuješ, ale do veľkej miery záleží aj na jej forme a tom, ako ju prezentuješ. V sérií článkov sa dozvieš niekoľko tipov, ako z obyčajnej prezentácie spraviť niečo nevídané, čo pritiahne, ale aj udrží …

čítajte viac