Ako odstrániť sexuálne obťažovanie zo škôl?

17. 7. 2022 | Aktuality

sexuálne obťažovanieSexuálne obťažovanie a diskriminácia je závažným problémom týkajúcim sa nie len škôl a nie len tých slovenských. Ukazuje sa, že nanešťastie je obťažovanie v univerzitnom prostredí vo veľkej miere prítomné. Ako s ním však účinne bojovať? Univerzita Komenského, ktorá sa snaží nepriaznivú situáciu zvrátiť, prináša Plán rodovej rovnosti.

Univerzita Komenského je najväčšou Slovenskou univerzitou, keďže tu študuje viac než 22-tisíc študentov vo všetkých stupňoch štúdia. Na základe Plánu rodovej rovnosti chce podporiť rovnosť medzi mužmi a ženami v akademickom prostredí a vytvoriť nediskriminujúce podmienky bez sexuálneho obťažovania.

Dôležitou súčasťou Plánu je zavedenie Inštitútu dôveryhodnej osoby, ktorý sa pre študentov stane primárnym kontaktom a podporu v prípade nahlásenia zneužívania. Inštitút bude reprezentovaný vždy dvomi osobami, kvôli rodovej vyváženosti – mužom a ženou z prostredia univerzity, no nie z vyššej hierarchickej štruktúry.

Študenti s obavou sexuálneho obťažovania môžu prísť za dôveryhodnou osobou, ktorá má v prvom rade pomôcť zistiť, či sa jedná o prejav sexuálneho obťažovania a v prípade, že áno, ukáže možnosti ako problém riešiť, aký je ďalší postup, skonzultuje a pomôže pri sprostredkovaní právneho a psychologického poradenstva. Dôveryhodné osoby nebudú incident vyšetrovať, ale budú mať poradnú a sprevádzajúcu úlohu.

Nateraz sa očakáva, že dôverná osoba pomôže poškodenému študentovi/študentke podať žiadosť na Etickú komisiu alebo pomôže pri priamom kontakte s dekanom/dekankou či môže dôveryhodná osoba prevziať rolu sprostredkovateľa negatívnej skúsenosti na zminimalizovanie sekundárnej traumy obete.

Univerzita Komenského má od novembra minulého roku v univerzitnom Etickom kódexe zakotvený zákaz sexuálneho obťažovania. Definícia vychádza z Antidiskriminačného zákona, no v praktickom živote nie je aktívne komunikovaná a informácie sú pomerne roztratené. Je len málo ľudí, ktorí si cielene tieto informácie a predpisy dohľadajú.

Preto chce Univerzita informácie o sexuálnom obťažovaní a možností ako s ním bojovať začleniť do úvodných stretnutí pri nástupe študentov a študentiek na Univerzitu.

Taktiež plánuje vytvoriť a rozmiestniť informatívne letáky na pôde školy. Prirodzene bude Univerzita cieliť aj na oblasť, kde mladí trávia najviac času a informovať o sexuálnom obťažovaní na sociálnych sieťach.

Univerzita má v pláne vytvoriť komplexný dokument, v ktorom by bolo presne a detailne opísané sexuálne obťažovanie s jeho typmi, prejavmi a príkladmi. Rovnako by dokument mal zahŕňať nasledovný postup v prípade, že k sexuálnemu obťažovaniu došlo s uvedením konkrétnych krokov, ktorými postupovať a s možnými a pravdepodobnými výsledkami.

Univerzita sa nechce zamerať len na informovanie v oblasti sexuálneho obťažovania, ale rovnako vzdelávať študentov v oblasti rodovej rovnosti, používania rodovo vyváženého jazyka či na integráciu rodovo citlivého prístupu do vyučovania.

Dokazovanie sexuálneho obťažovania nie je nič jednoduché, a preto bude odporúčané získať od obťažovanej osoby nejakú formu komunikácie či získať nejakých svedkov incidentu.

Univerzita Komenského premýšľa aj nad vytvorením politiky otvorených dverí, čo bude znamenať, že pri konzultácii študenta s pedagógom – jeden na jedného,  dvere nebudú môcť ostávať zatvorené.

Postihy zamestnancov jednotlivých fakúlt sa môžu líšiť – od napomenutia, dohovoru až po ukončenie pracovného pomeru a odvíjať by sa mali od závažnosti obťažovania.

Plán rodovej rovnosti sa má snažiť aj o podporu rastu žien v ich kariérnych cieľoch. Víziou projektu v dlhšom časovom horizonte je implementácia projektu a plánov rodovej rovnosti na partnerských inštitúciách.

Univerzita chápe závažnosť a komplexnosť problému sexuálneho obťažovania a rodovej diskriminácie a nástroje, ktoré ponúka skrz Plán rodovej rovnosti dokážu vyriešiť len časť daných problémov, no Plán vníma ako prvý krok, ktorý bude nasledovaný ďalšími a bude sa postupne zlepšovať za účelom efektívneho a funkčného riešenia závažnej problematiky.

Zdroje: www.domov.sme.sk

benusova@vysokeskoly.cz