Ako vyzerajú slovenské internáty?

16. 6. 2021 | Študentský život

bývanie na internátochPre mnohých predstavuje vysokoškolský život spanilú a častokrát odvážnu študentskú cestu bývania na internátoch, ktorá po strastiplných podmienkach na život, dokáže byť koniec koncov krásnym a pamätným obdobím vysokoškolského života.

Aby sa človek k  spomienkovému optimizmu dopracoval, najprv sa pravdepodobne nevyhne bývaniu na slovenských vysokoškolských internátoch pofidérnej povesti. Ako sa býva na bratislavských internátoch sa dočítate v sérii našich starších článkov Takto sa býva v Bratislave na internátoch: časť I., časť II.časť III.

Študentská rada vysokých škôl na jeseň minulého roku zorganizovala výstavu #môjintrák mapujúcu stav väčšiny priestorov vysokoškolských internátov na Slovensku. Mnohé internáty sú v dezolátnom stave, sľubované rekonštrukcie sa odzrkadlili len pramálo, ubytovanie sa doslova rozpadá pod nohami. Poznáte to z rozprávania, v tom horšom prípade z vlastnej skúsenosti, zatekajúce okná, zdieľané plesnivé sprchy, roztoče a iná háveď. Výstava už bola síce ukončená, no zo snách zasadiť sa o dôstojné ubytovanie s cieľom ukázať ako študentom, tak aj širšej verejnosti, že sa niektoré internáty podarilo úspešne zrekonštruovať a poukázať na to, ako časť z nich ešte stále čaká na finančné prostriedky, vzišla aj publikácia  #môjintrák – ako žijú vysokoškoláci v roku 2020.

64 stranovú PDF publikáciu s fotodokumentáciou stavu vysokoškolského ubytovania na Slovensku nájdete aj na stránke Študentskej rady vysokých škôl. Publikácia zahŕňa fotky z internátov naprieč Slovenskom od Bratislavy, cez Bystricu až po Košice. V období podávania prihlášok na vysokoškolské ubytovanie môžete nahliadnuť, ako to bude vyzerať na tom vašom internáte, no možno sa vyhnete zbytočným obavám vopred, ak to aj neurobíte.

Zdroje: https://srvs.eu/mojintrak/

Ďalšie články k téme

Skúsenosti študentov počas pandémie

Skúsenosti študentov počas pandémie

Bezpochyby sa všetci zhodneme, že pre prvákov pandémia Covid-19 úplne nabúrala ich vysokoškolské predstavy a museli sa prispôsobiť online výučbe. Určite to pre nich predstavovalo nejedno úskalie, a preto sme sa rozhodli vyspovedať zopár študentov, ktorí nastúpili tento akademický rok na vysokú školu. Pýtali sme sa, ako vyzeral ich prvý zimný semester distančnou formou vzdelávania? Ivetka, Technická …

číst více
Stáže (nie len) na leto

Stáže (nie len) na leto

Ako stráviť leto predstavuje pre študentov častokrát dilemu. Je veľmi fajn si oddýchnuť, taktiež je ale fajn zarobiť si nejaké tie peniaze, no rovnako zaujímavé je aj získavanie skúseností. Nech už si študent vyberie ktorúkoľvek možnosť, cez leto je určite dôležité zažiť niečo nové, zaujímavé a zmysluplné. A takou možnosťou môžu byť okrem letných škôl aj rôzne …

číst více