AMKON prvýkrát aj v Bratislave

13. 3. 2024 | Aktuality

AMKON prvýkrát aj v Bratislave Nepočuli ste ešte o AMKONe? Možno preto, že do tohto roka sa konal len u našich českých susedov. Organizátori sa však rozhodli priblížiť tento neopakovateľný zážitok záujemcom o diplomaciu aj na Slovensku, a to už 22. až 24. marca v Bratislave.

O čo ide? 

AmKon je študentská simulácia amerického kongresu. Keďže ide o realistickú simuláciu, model je rozdelený na dve komory – snemovňu a senát, ktoré sa skladajú z výborov. V nich prebieha hlavné vyjednávanie. Ak na výbore presadíte nejaký návrh, bude sa o ňom hlasovať aj na pléne, ktorého súčasťou sú už aj poslanci a senátori z ďalších výborov. Do celého procesu však vstupujú aj rôzne komplikácie či strategické rozhodnutia, ktoré musíte robiť.

Ako to bude v Bratislave? 

Na kongrese môžete jednať v troch výboroch:

–     Výbor pre zahraničné vzťahy

–     Výbor pre energiu a prírodné zdroje

–     Výbor pre zdravotníctvo, školstvo, prácu a peniaze.

Jednať v nich môžeš ako kongresman, lobista či člen exekutívy.

 

Pokiaľ vás teda zaujíma politológia, zahraničná politika či diplomacia, účasť na takýchto simuláciách je skvelým štartom pre štúdium na vysokej škole, ale aj pracovnej kariéry.

Ďalšie články k téme

Chceš zažiť Európsky parlament v Bruseli na vlastnej koži?

Pokiaľ je tvoja odpoveď áno, teraz prišla tvoja šanca. Delegáti Rady mládeže Slovenska hľadajú do svojej delegácie na LevelUP ďalšieho člena či členku. Už 12. až 13. apríla sa totiž v Bruseli stretnú mladí zástupcovia krajín Európskej únie, ktorí budú čerpať inšpiráciu a zdieľať nápady s rôznymi expertmi a organizáciami. Cieľom týchto dvoch dní totiž […]

čítajte viac

Nájsť si stáž nikdy nebolo jednoduchšie

Či chodíš na strednú alebo vysokú školu, určite si už dostal(a) otázku na prax a pracovné skúsenosti. Alebo máš pocit, že všetci tvoji rovesníci už majú roky praxe za sebou a ty stále nič. Prax pri štúdiu je pre mnohých citlivou témou a mnohým robí vrásky na čele. Už ale nemusí, s GROWNi si totiž […]

čítajte viac