Až 23 % žiakov by radšej išlo na brigádu ako do školy

6. 2. 2023 | Aktuality

výskum z prostredia stredoškolákovNadácia Zastavme korupciu koncom minulého roka zverejnila zaujímavý výskum z prostredia stredoškolákov. Prieskum sa realizoval na troch stredných odborných školách v troch rôznych krajoch a bolo zapojených 116 žiakov.

Jedna z otázok bola zameraná práve na to, čo by žiakov presvedčilo ísť do školy namiesto platenej brigády. Bohužiaľ až 23 % povedalo, že nič a ďalších 20 % sa vyjadrilo, že by ich presvedčila finančná odmena za chodenie do školy.

Ďalšia časť sa venovala odpisovaniu a chodeniu za školu. Keď si mali žiaci vybrať jednu z týchto možností, z prieskumu vyšlo, že by radšej odpisovali ako išli poza školu. Zároveň časť z nich je presvedčená, že hlavný dôvod týchto dvoch javov je, že sa príliš kladie dôraz na známky. Dôležitým poznatkom je, že podstatná väčšina opýtaných už nevníma odpisovanie ako normálne.

Ako ste si mohli všimnúť, výskum pracoval s hodnotovými otázkami s tým sa nadácia Zastavme korupciu venuje v rámci programu férovka. Práve aj tieto tri zapojené školy sú súčasťou tohto programu. Program poskytuje školám a žiakom podporu v projektoch, ktoré sú zamerané na boj proti neférovému správaniu ako je odpisovanie, predbiehanie sa, šikana či malé podvody. Druhou možnosťou je využitie antikorupčných vzdelávacích modulov, ktoré pripravila samotná Nadácia.

Dobrou správou je, že sa k týmto trom školám môže pridať ešte jedna a do projektu sa zapojiť. Dôležité je, aby sa prihlásila do 15. februára.


podpora@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

Bývalý minister školstva vyzval školy k mesiacu bez domácich úloh

Bývalý minister školstva vyzval školy k mesiacu bez domácich úloh

Bývalý minister školstva za stranu SAS, Branislav Gröhling vyzval školy, aby sa počas mája zapojili do výzvy, ktorá by žiakov a študentov odbremenila v máji od domácich úloh. Podľa jeho názoru budú tak školy motivované učiť inovatívne, moderne a prakticky. Cieľom takéhoto, pre väčšinu slovenských škôl, neštandardného kroku je podľa bývalého ministra nielen odbremenenie rodičov …

Od septembra viac telesnej

Od septembra viac telesnej

Novela školského zákona z dielne OĽANO prinesie viac fyzickej aktivity. Na utorkovom zasadnutí Národnej rady to schválili poslanci. V praxi to znamená, že žiaci základných škôl budú mať povinné minimálne 3 hodiny telesnej a športovej výchovy a žiaci stredných škôl 2 hodiny týždenne. Novela počíta aj s niekoľkými výnimkami, ktoré sú predovšetkým zamerané na školy, …