FAQ: Študuj vejšku v Českej republike

29. 11. 2020 | Štúdium v zahraničí

Štúdium v PraheNejvětší zastoupení zahraničních studentů na českých univerzitách mají tradičně právě Slováci. Máte i vy zájem vyzkoušet si studium v České republice, ale nejste si jistí, co to bude obnášet? Přečtěte si odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně přijímaček, ubytování i dostupných brigád. Otázky shromáždila studijní oddělení fakult Univerzity Karlovy a nechali jsme na ně odpovědět vaše slovenské kolegy, kteří se studiem v ČR již zkušenosti mají.

  • Kolik mě bude stát studium v ČR?

Pokiaľ ste ešte na vysokej škole v Česku neštudovali, tak máte štúdium zdarma, resp. máte zdarma 4 roky Bc. štúdia a 3 roky Mgr. štúdia (alebo 6 rokov medicíny) a to ako v prezenčnej, tak diaľkovej forme, v českom jazyku.

V prípade, že chcete študovať v anglickom jazyku, tak poplatky sa líšia od jednotlivých fakúlt.

  • Je v ČR hodně studentů ze SR?

Všeobecne v Česku áno. Konkrétne v Prahe je síce študentov zo Slovenska menej, ale stále dosť a všeobecne Slovákov tiež, Pokiaľ vám teda ide o kontakt s domovinou, tak ten určite nestratíte a nestratíte sa ani medzi svojimi českými kolegami, s ktorými si budete rozumieť.

  • A co přijímačky?

Prijímacie konanie je nutné si overiť priamo u konkrétneho odboru. Na niektoré odbory potrebuješ zvládnuť SCIA (české či slovenské), niektoré odbory majú vlastné prijímacie konanie.

  • Můžu psát bakalářku/diplomku ve slovenštině?

Áno môžete. Záleží to síce od konkrétnej fakulty a programu, takže je nutné si to overiť a samotné rozhodnutie je na tebe. Na Univerzite Karolovej to možné je. Niektoré práce behom štúdia a záverečné práce môžete dokonca písať aj v Angličtine.

  • Dostanu ubytovací stipendium?

Áno, dostanete. Má naň nárok každý zahraničný študent.

  • Můžu si sám sestavit rozvrh?

Áno, na Univerzite Karolovej to možné je. Na iných univerzitách (z kamarátskej skúsenosti, napríklad Vysoká škola hotelová) to bude prísnejšie.

  • Kolik stojí koleje?

Cena internátov sa pohybuje od 1500 Kč (55 €) do 9270 Kč (340 €) v závislosti od lokality, štandardu, počtu spolubývajúcich a samotnej univerzity. Priemerná cena je 3500 Kč (128,5 €).

  • Lze pracovat (mít brigádu) při studiu jako občan SR?

Určite. Práca je bez problémov možná buď ako:

DPP (Dohoda o provedení práce) – klasická brigáda, výplata Kč/h, nie je nutné meniť poistenie zo slovenského na české, avšak je limitovaná do 300 h ročne.

DPČ (Dohoda o pracovní činnosti) – tu už je nutné meniť poistenie ale výška zárobku je vyššia.

HPP – trvalý pracovná pomer (full time), nutná zmena zdravotného poistenia.

OSVČ – živnosť.

  • Budu přednáškám rozumět?

Po jazykovej stránke určite. Po obsahovej je to individuálne študent od študenta.

  • Potřebuji povolení k dlouhodobému pobytu?

Nie. Avšak, ako vyplýva zo zákona 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky, občan EU je po vstupe do Českej republiky povinný ohlásiť cudzineckej polícii miesto pobytu, a to v lehote do 30 dní odo dňa vstupu na územie. Ak nastupujete na internát, v praxi to vyzerá tak, že pri ubytovaní dostanete formulár pre cudzincov, ktorý vyplníte a máte hotovo. V prípade súkromného ubytovania na byte si to musíte sami zaistiť.

Snad se nám takto podařilo alespoň v základních obrysech představit, co studium v České republice, konkrétně na našich fakultách na Univerzitě Karlově, nabízí i co je k samotnému studiu zapotřebí. Pokud ještě máte nějaké další dotazy ke konkrétním studijním programům, neváhejte si najít naše profily na facebooku nebo nám napsat e-mail – jsme tu pro vás!

Těšíme se na vás – vaše fakulty Univerzity Karlovy!

Filozofická fakulta

Matematicko-fyzikální fakulta

Farmaceutická fakulta v Hradci Králové

Přírodovědecká fakulta

Fakulta sociálních věd

Ďalšie články k téme