Minister školstva má vypočuť zástupcov stredoškolákov

26. 2. 2023 | Aktuality

Minister školstva má vypočuť zástupcov stredoškolákovStarosti stredoškolákom robí energetická kríza, ktorá značne dopadla aj na ich školy a zároveň chaos okolo maturitných skúšok. Zástupcovia Aliancie stredoškolákov sa 14. februára stretli s povereným ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Jánom Horeckým. Zástupcovia stredoškolákov mali rokovať s ministrom o nízkej teplote v triedach. Energetická kríza dopadá aj na samotné školy a každá sa s tým snaží vysporiadať v rámci svojich možností. Niektoré školy sa snažia šetriť rozpočty aj tým, že jednoducho znížili vykurovaciu teplotu. To viedlo k zníženiu teploty aj na 16 stupňov v niektorých prípadoch. Zástupcovia študentov sú s tým pochopiteľne nespokojní a argumentujú aj tým, že sa tým automaticky zvyšuje chorobnosť a teda prirodzene sa znižuje dochádzka.

Druhou nosnou témou sú maturity. Aj u nás ste si mohli prečítať o vyhláške MŠVVaŠ, ktorá vyšla ešte v lete 2022 a podľa nej mali jednotlivé školy zverejniť znenie zadaní ústnej časti maturity. Avšak stredoškoláci zostali v zime zneistení: „Súčasne vedenie ministerstva však v decembri minulého roka vydalo usmernenie vyhlášky, ktorým zneistilo školy, študentov aj verejnosť. Študenti a učitelia škôl sú v dôsledku tejto zmeny usmernenia zmätení a znepokojení,“ komentoval situáciu prezident Aliancie stredoškolákov Viliam Dominik Ďuraš.

Veríme, že sa zástupcom všetkých žiakov stredných škôl podarí vyrokovať závery k spokojnosti oboch strán.

podpora@vysokeskoly.cz