Prokrastinácia: čo to je a ako s ňou bojovať

11. 3. 2022 | Študentský život

ProkrastináciaSlovo prokrastinácia sa v poslednom čase stalo bežnou súčasťou našej slovnej zásoby. Z analýzy vyplýva, že 80 až 95 percent vysokoškolákov počas svojho štúdia niekedy prokrastinovalo a že každý jeden z nás má tendenciu prokrastinovať. Čo ale prokrastinácia znamená, ako ju odlíšime od lenivosti a najmä ako sa jej vyhýbať?

Čo je to prokrastinácia

Prokrastinácia znamená chronické odkladanie úloh na neskôr. Slovo pochádza z latinského slova pro crastinus, čo, nie prekvapivo, znamená „na zajtrajšok”. Každý poznáme pocit, kedy by sme sa mali venovať úlohám, ktoré potrebujeme splniť, no namiesto toho trávime čas príjemnejšou aktivitou. Tento fenomén je rozšírený ako medzi študentmi, tak medzi pracujúcimi. Prokrastinácia môže byť často mylne zamieňaná s lenivosťou, no základný rozdiel spočíva v tom, že prokrastinátor má z nesplnených úloh výčitky, no lenivec nie. Lenivému človeku sa nechce nič robiť, ale zároveň mu to vôbec nevadí.

Čo prokrastinácii predchádza

Z posledných výskumov vyplýva, že prokrastinácia plynie z negatívnych emócií. Na rozdiel od doterajších názorov, ktoré mali za to, že plynie z neschopnosti zorganizovať si čas či z nedostatočnej motivácie. To znamená, že máme tendenciu úlohy odkladať, pokiaľ v nás vyvolávajú negatívne emócie ako strach, nudu či nepokoj. Preto si radšej volíme aktivity, ktoré v nás vyvolávajú príjemné pocity.

Prečo predstavuje prokrastinácia problém?

Paradoxom prokrastinácie je, že napriek tomu, že môžeme mať pocit, že pri nej neplytváme energiou, či možno dokonca oddychujeme, dochádza však k presnému opaku. S každou nesplnenou úlohou dochádza k poklesu energie a hlavný problém prokrastinácie je, že častokrát nejde o jednorázovú záležitosť, ale skôr o neustále kopiace sa množstvo povinností. Prokrastinátor sa dostáva do začarovaného kruhu, kedy každou ďalšou nesplnenou úlohou má menej a menej energie. Vrcholom môže byť až prepustenie z práce či vyhodenie zo školy.

Ako s prokrastináciou bojovať

Podľa odborníkov je kľúčom k úspechu sebakontrola a práca s pozornosťou. Preto nie je nutné presviedčať sa o tom, že v nás nejaká aktivita odrazu vytvára pozitívnu emóciu. Naopak, je dôležité vedome sa začať aktivite venovať aj napriek negatívnej emócii a sústrediť sa na jednotlivé kroky, ktoré treba urobiť pre splnenie danej úlohy. Aktivitu je preto vhodné rozdeliť si na jednotlivé kroky a začať od najjednoduchších a postupne pokračovať. Čo každý považujeme za najjednoduchšie je individuálne, pre niekoho to pri písaní seminárnej práce môže byť rešerš literatúry, pre iného to môže byť úprava formy textu.

Pri sebakontrole a boji s prokrastináciou je však dôležité si uvedomiť, že na každého z nás funguje niečo iné, a preto pokiaľ ti vyhovuje robiť si každé ráno zoznam úloh, ktoré máš splniť, skús si ich zoradiť tak, aby si začal(a) s tou najdôležitejšou a postupne prechádzaj k tým menej dôležitým. Pokiaľ ti v práci bráni tendencia si neustále kontrolovať telefón, nainštaluj si aplikáciu ako napríklad Forest, v ktorej si budeš sadiť virtuálny les, ktorý rastie len v tom čase, kedy sa sústredíš a nepoužívaš svoj telefón. Pokiaľ máš rád/rada kávu, skús si dať za cieľ, že predtým, než si ju pôjdeš urobiť, sa naučíš o kapitolu viac a až potom si ju za odmenu daj.

 

Ďalšie články k téme

Technika Pomodoro ti pomôže prestať prokrastinovať

Ak máš problém so sústredením, často sa necháš rozptýliť aj maličkosťami, stáva sa ti, že prešvihneš dátumy odovzdania, máš veľa rozpracovaných úloh a nevieš ich dokončiť či si dávaš nerealistické ciele, koľko toho dokážeš stihnúť počas jedného dňa, technika Pomodoro je určite pre teba! Pomôže ti zabojovať s prokrastináciou či ti pomôže efektívnejšie využívať svoj čas. […]

čítajte viac

Rozširovať znalosti môžu aj sociálne siete, príkladom je @chcemvediet_sk

Podľa výskumu Masarykovej univerzity v Brne trávia mladí ľudia na svojich telefónoch až 4 hodiny denne a väčšinu z toho na sociálnych sieťach. Okolo sociálnych sieti je mnoho kontroverzie. Ako aj výskumy ukazujú, ukrajujú nám veľkú časť nášho času. Obsah, ktorý sledujeme formuje naše názory a vytvárame si bubliny, ktoré nás v našich názoroch utvrdzujú […]

čítajte viac

Štúdium na vysokej škole nie je len o prednáškach

Školský rok sa pre základné a stredné školy už začal, vysokoškolákov to ešte len čaká. Avšak aj pre mnohých z nich je september už mesiacom príprav a objavovania možností pre nasledujúci akademický rok. Jednou z nich je aj členstvo v spolkoch. Práve tie mávajú najmä pre nových študentov na začiatku či pred začiatkom akademického roka […]

čítajte viac