Študenti, ktorí sú vedení k učeniu s porozumením, podvádzajú menej

14. 11. 2021 | Aktuality

študentský prieskumVyplýva to z prieskumu Akademickej štvrťhodinky, najväčšieho študentského prieskumu svojho druhu. O ďalších zisteniach prieskumu sa môžete dočítať v predošlom článku Výsledky študentského prieskumu Akademická štvrťhodinka alebo si prečítať či podľa výskumu Končí tretina prvákov na vysokej škole kvôli slabej adaptácii?

Prieskum odhalil, že podvádzanie má byť ovplyvnené vyučovacími metódami učiteľov. Takmer 30% respondentov v prieskume uviedlo, že neboli vedení k pochopeniu učiva pre praktické využitie v živote. V prípadoch, kde učitelia nedbajú na pochopenie učiva, sa s podvádzaním stretlo 36% študentov a s odovzdávaním plagiátov až 20% respondentov.

Pri porovnávaní miery podvádzania, plagiátorstva, kupovania záverečných a seminárnych prác, si lepšie viedli študenti, ktorí v prieskume uviedli, že vyučujúci ich vedú k porozumeniu učiva. V tomto prípade uviedlo 23% respondentov, že sa stretlo s kupovaním prác a 11% odovzdalo plagiáty.

Ak študenti chápu učivo a vyučujúci používajú metódy vedúce k porozumeniu, študenti majú väčší pocit spolupatričnosti v škole, páči sa im tam a nemajú takú potrebu podvádzať.

Vyučovanie metódy učiteľov a učitelia samotní sú podľa prieskumu kľúčovými postavami pre prípravu študentov do ich života po ukončení štúdia. 80% študentov, ktorí uviedli, že učitelia ich potenciál rozvíjali, sa taktiež cítili pripravení na život po ukončení štúdia. Naopak, v prípade menšieho počtu učiteľov rozvíjajúcich potenciál svojich žiakov, sa cítilo do života pripravených len o polovicu menej respondentov, 40% študentov, čo pre nich môže znamenať komplikovanejší vstup na trh práce.

Zdroje: www.skolske.sk

 

Ďalšie články k téme

Prestížne umiestnenie UPJŠ v rebríčku QS 2022

Prestížne umiestnenie UPJŠ v rebríčku QS 2022

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa umiestnila najvyššie spomedzi slovenských univerzít v uznávanom celosvetovom rebríčku  QS World University Rankings 2022 na mieste 601.-650. Za vysoké umiestnenie univerzita vďačí najmä počtu zahraničných študentov a pomeru študentov na akademických pracovníkov. Rebríček QS WUR top univerzít z celého sveta je zostavený na základe 6 kritérií: akademická reputácia, reputácia pracovníkov, pomer …

číst více
Kam je stále možné podať prihlášku na vysokú školu

Kam je stále možné podať prihlášku na vysokú školu

Štandardné posielanie prihlášok na vysokoškolské štúdium je už dávno ukončené. Mnohé univerzity a vysoké školy však čerstvým maturantom sprostredkovali možnosť prihlásiť sa aj v dodatočnom, druhom či treťom kole prijímacieho konania, a tak je stále možné, za splnenia špecifických podmienok, ba dokonca niekedy bez nutnosti prijímacích skúšok, prijatie na vysokoškolské štúdium aj počas pomerne neskorého obdobia letných prázdnin. …

číst více
Maturitná skúška 2022 bude!

Maturitná skúška 2022 bude!

Vyhlásil to minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Branislav Gröhling na štvrtkovej tlačovej konferencii. Nič na tom nemení ani viac než 16000 podpisov pod petíciou za zrušenie maturitnej skúšky 2022. Petícia odôvodňuje snahu o zrušenie maturitnej skúšky nedostatkom vedomostí a nedostatkom času na akúkoľvek redukciu či  dobiehanie učiva. Signatári navrhujú, aby bola maturitná skúška nahradená …

číst více