Univerzita Komenského je v prvej 500-vke na svete

1. 3. 2014 | Aktuality

Od roku 2009 je každoročne zostavovaný rebríček najlepších 2000 vysokých škôl z celého sveta. Za minulý rok sa Univerzita Komenského v Bratislave teší 495. miestu. Je zároveň jedinou slovenskou univerzitou v prvej tisícovke.

Ranking sa nazýva University Ranking by Academic Performance (Rebríček univerzít na základe ich akademického výkonu), skrátene URAP. Táto iniciatíva vznikla na Middle East Technical University v tureckej Ankare. Rankingový systém vyhodnocuje 10 % najvýkonnejších škôl na svete, a to na základe kvality a kvantity publikácií.

UK si polepšila o 32 miest oproti roku 2012 a zaradila sa tým do kategórie „A“. A podľa čoho sa vlastne meria tento „akademický výkon“? Komisia hodnotí počet vedeckých článkov, počet citácií prác vedcov, vedeckú produktivitu, význam časopisov (tzv. impakt faktor) a mieru kvality citácií v na impakt faktor časopisu, v ktorom boli citované články publikované. Kritériom je aj miera medzinárodnej spolupráce danej univerzity so zahraničnými univerzitami, čo je vyjadrené celkovým počtom publikácií, ktoré sú výsledkom tejto spolupráce.

Ďalšie miesta

Tri slovenské vysoké školy sa umiestnili na 1096 mieste (Slovenská technická univerzita, zaradená do kategórie B+), 1232. mieste (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, B+) a 1801. mieste (Technická univerzita v Košiciach, B). U našich susedov v Českej republike sa 151. miestu teší Karlova univerzita v Praze (A+) a Masarykova univerzita 568 (B++).

Zdroje:

http://www.urapcenter.org/2013/world.php…

http://www.eurocampus.sk/…eho-rebricka

Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Ďalšie články k téme

Online veľtrh českých vysokých škôl!

Online veľtrh českých vysokých škôl!

26.-28. januára sa uskutoční online veľtrh vysokých škôl, čo môže byť skvelá príležitosť, ako si vybrať tú správnu vysokú školu ak zvažujete štúdium u našich susedov. Veľtrh vysokých škôl je určený pre každého, kto ešte nie je rozhodnutý kam na univerzitu, no rovnako výhodný dokáže byť aj pre tých, ktorí si školu už vybrali. Celá online …

číst více
Počas pandémie narastá u študentov riziko depresií

Počas pandémie narastá u študentov riziko depresií

Podľa výskumu Univerzity Komenského až tretina vysokoškolákov trpí depresiou, štvrtina študentov požíva alkohol v rizikovej miere, mnohí ostali bez peňazí, priateľov, žijú doma u rodičov a prechádzajú si veľmi ťažkým obdobím. Výskum univerzity, pod vedením psychológa Michala Hajdúka, bol vykonaný v decembri na vzorke 1800 vysokoškolských študentov. Obdobný výskum bol vykonaný v roku 2018, a vďaka podobnej vzorke študentov slúži …

číst více