Zdroje informácií a pramene dneška

6. 12. 2012 | Štúdium na vysokej škole

Kde hľadať informácie pre Vaše seminárne práce, eseje a iné texty, ktorých na vysokej napíšete desiatky? Predstava, že dostanete zadanie seminárnej práce a vyberiete sa do knižnice so zápisníkom, ceruzkou a gumou, je už dávno passé. Dnes sa treba zorientovať v novinkách a trendoch, do ktorých Vás budú tlačiť nielen Vaši pedagógovia, ale jednoducho vývoj nových médií a technológií. Treba počítať s tým, že bez angličtiny aspoň minimálnej počítačovej gramotnosti sa neobídete.

Databázy

V súčasnosti najlepší spôsob, ako sa dostať k relevantným a aktuálnym informáciám, spočíva vo vyhľadávaní v online databázach. Odfiltrovať si môžete svoj odbor a aj konkrétne médium (odborný časopis), v ktorom chcete vyhľadávať, aby ste mali istotu, že je článok overený odborníkmi. Niektoré sú voľne dostupné, na niektoré Vám umožní prístup Vaša univerzita (zo školského počítača, prípadne nastavením hesla pre vzdialený prístup z domu). Existujú databázy aj na elektornické knihy a dokonca zvukové záznamy. K najznámejším svetovým databázam patrí napríklad EBSCO, Wiley Online Library, ISI Web of Knowledge, ProQuest, Sage Journals Online, Ebrary Academic Complete a ďalšie.

Tip: aby ste sa dostali k dátam, ktoré potrebujete, treba si natrénovať zručnosť v zadávaní kľúčových slov a vo filtrovaní. Príliš nepoteší, keď Vám na zadaný výraz nájde vyhľadávač desať tisíc výsledkov. Databázy obsahujú doslova stotisíce textov a samotných databáz je dnes už veľké množstvo.

Malé slovníkové okienko do sveta databáz

• Fulltexty – keď zaškrtnete túto možnosť, databáza ukáže výsledky plných textov (celých článkov), ktoré si môžete stiahnuť vo formáte pdf, ak na to máte opravnenie
  • Abstrakty – krátke zhrnutie článku, štúdie, zobrazuje sa, keď nemáte oprávnenie na celý článok, niekedy nie je dostupný ani univerzite, je možné si však článok kúpiť
  • SFX – niektoré databázy obsahujú túto funkciu, ktorá Vám ukáže, kde inde je ešte článok dostupný v plnom znení, veľmi užitočné, zahŕňa napr. ISI, EBSCO, ProQuest, SpringerLink, Science Direct