Zodpovedný protest za slobodné univerzity

16. 11. 2021 | Aktuality

protest za slobodné univerzityReforma vysokého školstva je v poslednom období témou burcujúcou emócie na akademickej pôde i v kruhoch širokej verejnosti. Dôkazom bol aj tento týždňový študentský protest, vyjadrujúci nesúhlas študentov s pripravovanou novelou vysokoškolského zákona.

Už od počiatkov plánovanej reformy vládne nesúhlas medzi zákonotvorcami a akademickou obcou. Kým tvorcovia uvádzajú snahu o zlepšenie a zefektívnenie fungovania vysokých škôl, študenti protestom upozorňujú na možné spolitizovanie univerzít, prenesenie právomoci na politických nominantov, degradáciu študentskej samosprávy a najmä ignorovanie hlasu študentov. V prvom rade sa však študenti snažia najmä poukázať, že reforma reálne nerieši problémy, ktoré školy majú, a preto vyzývajú k potrebe dialógu.

Potrebu dialógu a prehodnotenia novely chcú študenti, na čele so zástupcami vysokých škôl, dosiahnuť aj zodpovedným protestom za slobodné univerzity, ktorý sa uskutoční v predvečer výročia Nežnej revolúcie, a to 16. novembra s oficiálnym začiatkom o 13.00 na Šafárikovom námestí. Hlavným organizátorom tohto protestu je Univerzita Komenského v Bratislave (UK), v spoločnej iniciatíve so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave (STU), s Radou vysokých škôl (RVŠ) a Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ). 

Protest sa rozhodla podporiť aj Ekonomická univerzita v Bratislave, Študentská rada Trnavskej univerzity a Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR.

Zástupcovia vysokých škôl deklarujú, že si neprajú návrat k fungovaniu vysokých škôl do obdobia spred roku 1989. Požadujú riešenie problémov, ktoré študentov reálne trápia, či už ide o odliv mozgov do zahraničia, tých študentských ale i pedagogických a výskumníckych, finančné zabezpečenie internátov či dosiahnutie adekvátnej kvality vzdelávania.

Pri proteste 16. novembra majú účastníci dodržiavať všetky nevyhnutné bezpečnostné opatrenia, rozostupy a prekrytie horných dýchacích ciest s odporúčaním nosenia respirátorov.

Zdroje: Facebook udalosť

Ďalšie články k téme

Vysoké školy získajú dotáciu viac ako 15,5 milióna eur

Vysoké školy získajú dotáciu viac ako 15,5 milióna eur

Štátny tajomník Ministerstva financií, Marcel Klimek, na tlačovej konferencii uviedol, že rezort uvoľní finančnú injekciu 15.509.087 eur pre vysoké školy ako podporu k popandemicému reštartu vysokých škôl v nadchádzajúcom akademickom roku 2021/2022. Financie majú slúžiť na vykompenzovanie škôd a výdavkov, ktoré boli zapríčinené zložitou situáciou spojenou s pandémiou Covid-19. Rezort uviedol, že situáciu bude naďalej sledovať a v prípade potreby bude …

číst více
Prestížne umiestnenie UPJŠ v rebríčku QS 2022

Prestížne umiestnenie UPJŠ v rebríčku QS 2022

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa umiestnila najvyššie spomedzi slovenských univerzít v uznávanom celosvetovom rebríčku  QS World University Rankings 2022 na mieste 601.-650. Za vysoké umiestnenie univerzita vďačí najmä počtu zahraničných študentov a pomeru študentov na akademických pracovníkov. Rebríček QS WUR top univerzít z celého sveta je zostavený na základe 6 kritérií: akademická reputácia, reputácia pracovníkov, pomer …

číst více
Maturitná skúška 2022 bude!

Maturitná skúška 2022 bude!

Vyhlásil to minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Branislav Gröhling na štvrtkovej tlačovej konferencii. Nič na tom nemení ani viac než 16000 podpisov pod petíciou za zrušenie maturitnej skúšky 2022. Petícia odôvodňuje snahu o zrušenie maturitnej skúšky nedostatkom vedomostí a nedostatkom času na akúkoľvek redukciu či  dobiehanie učiva. Signatári navrhujú, aby bola maturitná skúška nahradená …

číst více