Študentský život

Príjemné miesta na učenie v Bratislave

Potrebujete sa sústrediť na učenie, no na internáte stále niekto búcha, vŕzga, púšťa hudbu, nahlas sa smeje alebo vydáva iné nepočúvateľné zvuky, pri ktorých sa neviete koncentrovať? Vtedy je jediným riešením pobalit študijné materiály a vybrať sa do ulíc Bratislavy nájsť príjemnejšie miesto na vzdelávanie.

čítajte viac

Existenciálne otázky novopečeného vysokoškoláka – ubytovanie, stravovanie, brigáda, štipendiá

Vysoká je prvým krokom ku skutočnej samostatnosti, najmä pre toho, kto ju navštevuje v inom, než vo svojom rodnom meste. Prichádzajú otázky, ako a kde budem bývať, za čo sa stravovať, a v neposlednom rade i ako ma škola alebo štát môže popri štúdiu podporiť. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný­. (kav)

čítajte viac

Potraviny, ktoré pomáhajú pri učení

Maturita? Skúškové? Hlava stále v knihách, až sa z nej parí. Každý má svoj spôsob učenia – kde, ako, kedy… Každému vyhovuje niečo iné. No možno málokto vie, že k učeniu, koncentrácii a zapamätaniu si naučenej látky môžu pomôcť aj rôzne potraviny. Ktoré to sú?

čítajte viac

S financiami na vysokej škole vám môžu pomôcť štipendiá

To, že vysoká škola nie je práve najlacnejšia záležitosť, musí byť jasné každému, kto sa na ňu hlási. Netreba sa však hneď vzdávať snov o vysokoškolskom vzdelaní, ak nepatríte medzi „horných desaťtisíc“. Finančnú situáciu vám počas štúdia môžu pomôcť zvládnuť rôzne štipendiá.

Študenti pozor! Takto ušetríte

Vysokoškolský život nie je jednoduchý. Väčšina z vás opustí obydlia svojich rodičov a vydá sa cestou samostatnosti. Okrem toho, že už v chladničke nenájdete potraviny od výmyslu sveta, budete sa musieť naučiť žiť z vreckového. Toto sú rady, vďaka ktorým ušetríte.

čítajte viac

Navštívte cez prázdniny letnú školu

Letné prázdniny sa dajú využiť rôznymi spôsobmi. Oddychovať, cestovať, zarábať si, no aj sa naučiť niečo nové. Práve pre také prípady a pre učenia chtivých študentov sú tu letné školy.

čítajte viac

Tieto banky vám ponúkajú výhodné účty

Potrebujete si založiť výhodný účet, na ktorý by vám mesačne mohli rodičia posielať peniaze alebo vám naň bude chodiť výplata z brigád? Rôzne slovenské banky ponúkajú balíky produktov pre mladých ľudí a my sme ich pre vás zmapovali.

čítajte viac

Študenti pozor! Čakajú na vás tieto zľavy

Povinnosti… Okrem tých na vás však počas denného štúdia na vysokej škole alebo univerzite čakajú aj vaše práva. Ako študenti si totiž budete môcť uplatniť niekoľko zaujímavých zliav. Pripravte sa preto na to, že budete za lacnejšie cestovať ale aj nakupovať.

Študenti blogujú

Život vysokoškolského študenta nemusí byť vôbec nudný. Nie je to len o sedení na prednáškach, písaní poznámok alebo listovaní v knihách a skriptách. V radoch mladých ľudí, ktorí sa vzdelávajú, existujú aj takí, ktorí sa rozhodli popustiť uzdu svojej fantázii a kreativite. Nenechali sa preto zlákať brigádami v obchodných reťazcoch a ani nemali ambíciu stať sa asistentom niekoho ďalšieho. Založili si však vlastný blog.

čítajte viac

Koľko stojí vysoká škola?

Do začiatku akademického roka zostáva zhruba mesiac a prvákom sa najskôr vynára plno otázok. Jednou z tých najdôležitejších je „Koľko to vlastne bude celé stáť?“. Opýtali sme sa niekoľkých študentov na ich skúsenosti a na to, s akým rozpočtom je potrebné pri štúdiu počítať. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný­. (kav)