Študentský život

Takto sa býva v Bratislave na internátoch 2.časť

S nástupom na vysokú školu vás čaká aj nový režim. Budete sa musieť osamostatniť a zvyknúť si na to, že sa o izbu už nedelíte so svojim súrodencom ale s celkom novým a cudzím človekom. Krásnu kuchyňu, ktorá sa nachádza v pohodlí vášho domova, vystrieda kuchynka na chodbe a rad hladných študentov, ktorí nestihli večeru v jedálni a preto si prišli pripraviť pokrmy rôzneho druhu práve do tejto miestnosti. Nenechajte sa však odstrašiť, mladí ľudia si dokážu spoločne strávený čas na internátoch spríjemniť napríklad spevom, hrou na hudobné nástroje alebo odovzdávaním vzácnych kuchárskych vedomostí ďalším generáciám chemikov, fyzikov, matematikov alebo tlmočníkov. V Bratislave môžete bývať hneď na niekoľkých internátoch. V minulej časti ste sa dozvedeli o Štúráku, Átriových domkoch, Manželských internátoch, ubytovacom zariadení Slovenskej zdravotníckej univerzity ale aj o Študentskom domove Mladá garda. V druhej časti vám prinesieme informácie o ďalších možnostiach ubytovania študentov v metropole Slovenska.

čítajte viac

Takto sa býva v Bratislave na internátoch

Prijali vás na vysokú školu, ktorá sa nachádza v slovenskej metropole – Bratislave? Okrem toho, že budete musieť riešiť nové prostredie v škole, s najväčšou pravdepodobnosťou vás čaká aj bývanie na jednom z tamojších internátnych zariadení. Nebojte sa toho, že už nebudete mať pravidelne navarené, skutočný život so sebou prináša množstvo problémov s ktorými sa budete musieť vyrovnať. Ubytovanie a po ukončení akademického roka odubytovanie pre vás budú tými najznámejšími pojmami. Pokiaľ všetko s gráciou zvládnete, môžete sa tešiť na neustále stretávanie nových ľudí na chodbách alebo kuchynkách. Potom sa známymi pojmami stanú kuchynkovice, chodbovice a podobné akcie. Hlavne sa nevystrašte! Ako a kde teda bývajú študenti v Bratislave?

čítajte viac

Ako si rozplánovať akademický týždeň?

Dôležitý deň D sa vám každou jednou chvíľou približuje závratnou rýchlosťou. Prihlášky na vysokú školu máte rozoslané, písomné maturitné skúšky sú už za vami a tak vás ešte čaká ústna maturita. Predtým, než sa za vami definitívne zatvoria dvere učební, v ktorých budete odpovedať, užijete si ešte akademický týždeň. Pokiaľ tento pojem nepoznáte, nebojte sa, určite sa zoznámite. Akademický týždeň totiž predstavuje sedem dní pred ústnou maturitnou skúškou, no verte či nie, v ten posledný určite nebudete oddychovať. Preto je dôležité, aby ste vedeli, ako si toto obdobie rozvrhnúť. Pamätajte, že hektolitre kávy rozhodne nie sú kľúčom, preto tu pre vás máme zopár trikov, ako zmaturovať a nezblázniť sa.

čítajte viac

Študuj doma 2 : Čo ťa čaká vo Zvolene, Žiline a Trnave?

Už ste si poctivo vyplnili a odoslali prihlášky na vysoké školy? Pokiaľ ste si pri čítaní prvej vety odpovedali kladne, tak sa niektorí určite tešíte, a iní sa možno v kútiku duše obávate toho, čo vás v nasledujúcich mesiacoch čaká. Predstava štúdia na vysokej škole je možno v tomto momente ešte vzdialenejšia, než kedykoľvek predtým, pretože sa po opadnutí stresu spôsobeným podávaním prihlášky veľmi rýchlo približujú maturitné skúšky a taktiež prijímacie skúšky na vysoké školy. Určite sa však môžete vopred pripraviť na to, čo vás čaká v ďalších slovenských mestách. Druhý diel tejto série vám totiž prezradí, aké to bude žiť vo Zvolene, Žiline a Trnave.

Študenti a dane

Študujete, no počas leta ste si privyrábali na brigáde? Alebo pracujete celý rok aj popri škole? Aj vás sa týka daňové priznanie, ktoré je potrebné podať do konca marca.

čítajte viac

Študuj doma: Čo ťa čaká v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach?

Prvé rozhodnutie pri výbere vysokej školy už v tvojom prípade padlo. Výber lokality sa ti podarilo zúžiť na Slovenskú republiku. Rozhodol/a si sa dôverovať nášmu školstvu a aj preto zatiaľ neplánuješ odísť kvôli štúdiu za hranice svojej domoviny? Pokiaľ sa so všetkým, čo je vyššie uvedené stotožňuješ mal/a by si dôkladne zvážiť svoje možnosti. Nemal/a by si samozrejme zabúdať na všetky aspekty, ktoré ťa budú počas tvojho štúdia neustále ovplyvňovať, či už to bude ponuka knižničného katalógu, kvalitný spoločenský život študentov alebo samotná atmosféra mesta. Je toho však oveľa viac.

Športujte so zľavami

Dnes je zdravý životný štýl v kurze. Nielen úprava stravy, ale najmä aktívny pohyb či aspoň príležitostný šport. Vysoká škola ponúka mnoho možností realizovať sa aj v tejto oblasti. A navyše ako študenti môžete športovať so zľavami.

čítajte viac

(Ne)výhody a možnosti štúdia v slovenských mestách

Odchod z tepla domova na vysokú školu býva zložitý. Okrem toho, že sa ku vám približuje realita samostatnosti, je dokonca nutné, aby ste si celý svoj doterajší život zabalili do jednej veľkej tašky, prípadne kufra. Vaša batožina sa rovnako ako vy po pár hodinách cestovania po krajine ocitne na novom, zo začiatku na úplne cudzom mieste. Pokiaľ pochádzate z krásnych končín akéhokoľvek slovenského malomesta, už v prvých minútach sa budete musieť zoznámiť s vecami, akými sú napríklad neustály ruch alebo nevyspytateľnosť mestskej hromadnej dopravy, ktorá raz príde včas a inokedy vás prinúti utekať rýchlejšie, ako Forrest Gump.

čítajte viac

Vianočné darčeky za študentské ceny

Ešte pred chvíľou sme sa vonku opaľovali alebo sa snažili navyknúť si opäť na školský režim po dňoch oddychu a zrazu sú tu Vianoce. Treba nakúpiť darčeky celej rodine. Nápady by aj boli, no financie nestačia. A tak je potrebné vymyslieť lacnejšiu alternatívu, ktorá až tak nezasiahne študentskú peňaženku.

Kde využiť študentské zľavy

Nepochybnou výhodou študentského stavu sú okrem iného študentské zľavy. Mnohé z nich ponúkajú výraznú možnosť ušetriť na doprave, alebo nákupoch a bola by škoda o nich nevedieť.