Skúška dospelosti

Dobrá správa pre maturantov

Ako každý rok, tak aj tento, čaká, už o pár mesiacov, mnohých stredoškolákov skúška dospelosti. Prvá hneď na jar a druhá tesne pred ukončením štúdia, teda v lete. Externá časť a písomná forma internej časti sa koná 14. až 17. marca a termín ústnej maturitnej skúšky určujú regionálne úrady školskej správy v období od 22. …

čítajte viac

Ako zvládať trému pri maturitách

Písomné maturity sú už za vami, no tie ústne vás ešte čakajú. Všetko sa naučíte, no aj tak príde. Tréma. Nevyhne sa jej asi nikto, kto maturitu neberie na ľahkú váhu. Bojíte sa, či si vytiahnete dobrú otázku, či vám napadne všetko, čo máte povedať, či budete vedieť odpovedať na doplňujúce otázky, či nedostanete „okno“… No práve tréma býva dôvodom toho, že vám z hlavy vypadne aj to, čo viete ako „otčenáš“. Tak ako s ňou bojovať?

čítajte viac

Pripravte sa na maturitný rok

Nový školský rok už začal a vy ste vkročili do posledného ročníka strednej školy. Všetci hovoria, že tento posledný rok je najnáročnejší, no vy ani poriadne neviete, čo vás čaká. Maturity, prihlášky… a čo ešte? Máme pre vás prehľad, na čo sa v tomto ročníku pripraviť.

čítajte viac

Ako zvládnuť maturity s úsmevom

Obdobie ústnych maturít je v plnom prúde a do 5. júna sa pred komisie skúšajúcich postaví viac ako 46 000 stredoš­kolákov. Pre mnohých je to najstresujúcejšie obdobie, ktoré doteraz zažili. Maturitné skúšanie sa však dá prežiť aj bez väčšej nervozity.