Cena Daniela Tupého – „Východiská z Nenávisti“

8. 6. 2021 | Aktuality

študentská cenaCena Daniela Tupého nesie meno usmrteného študenta Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského, ktorý v roku 2004 zomrel po útoku neonacistov vo veku 21 rokov. Jeho vrahovia sú dodnes na slobode a prípad nie je stále uzavretý.

Na jeho pamiatku vyhlasuje dekan Filozofickej fakulty UK už 11 rokov súťaž o Cenu Daniela Tupého. Tento ročník dekan spolupracuje aj so študentskou časťou Akademického senátu FiF UK, ako aj Nadáciou Milana Šimečku a iniciatívou Mladí proti fašizmu.

Rok 2021 sa nesie v znamení námetu „Východiská z nenávisti“ a hlavnou témou sú pozitívne príklady prekonávania predsudkov, nedôvery a strachu, ktoré sú výplodom nenávisti a násilia.

Súťažné práce majú priniesť príbehy zo života spoločnosti dnes a v minulosti. Majú ponúknuť príbehy zbližovania osôb a komunít nachádzajúcich spoločné porozumenie, zmier, akceptáciu a toleranciu. Práce, ktoré ponúknu príbehy spracovania spoločnej minulosti,  vyrovnávania šancí jednotlivcov na úspech a život v harmónii s prostredím.

Zapojiť sa môžu vysokoškolskí študenti zo Slovenska i zahraničia, a to zaslaním práce elektronickou formou do 15. októbra 2021.

Uchádzať o cenu sa dá v dvoch kategóriách. Prvou kategóriou sú práce spadajúce k humanitným a spoločenským vedám až po vedné disciplíny právaekonómie, ideálne vychádzajúce z formátu seminárnej práve či ŠVOK v rozsahu 7-15 normostrán.

Druhou kategóriou sú eseje, audiovizuálne práce ako reportáž či podcast. V tejto kategórii sú kritéria voľnejšie, no všetky práce budú posudzované na základe spoločných parametrov. Rozsah by sa ml pohybovať v časovom rozmedzí 7-20 minút.

Slávnostné vyhlásenie súťaže sa uskutoční na začiatku novembra. V oboch kategóriách si prvé tri víťazné miesta odnesú výhru vo výške 500€, 350€ a 200€.

Cena Daniela Tupého je spôsobom ako si verejnosť, na čele s FiF UK, uctieva pamiatku bezvýznamne vyhasnutého mladého života Daniela Tupého. Jeho smrť a spomienka na ňu je okrem iného aj pripomienkou, že hrozba extrémizmu je v spoločnosti neustále alarmujúcou nástrahou, pred ktorou sa treba mať na pozore.

Zdroje:

https://uniba.sk/detail-aktuality/back_to_page/aktuality-1/article/cena-daniela-tupeho-2021-vyzva-na-prihlasovanie-sutaznych-prac/

Ďalšie články k téme

Univerzita Komenského patrí medzi 3% najlepších svetových univerzít

Univerzita Komenského patrí medzi 3% najlepších svetových univerzít

Univerzita Komenského aj tento rok zabodovala v jednom z najväčších celosvetových vysokoškolských rebríčkoch Center for World University Rankings (CWUR), čo pre univerzitu predstavuje za posledné obdobie umiestnenie s výborným výsledkom už v treťom prestížnom celosvetovom rebríčku. Univerzita Komenského sa v rebríčku tento rok umiestnila na 609. mieste, čím sa zaradila medzi 3% najlepších vysokých škôl z celého sveta. Univerzita sa už …

číst více
Ako si užiť Vianoce a nezblázniť sa zo skúškového?

Ako si užiť Vianoce a nezblázniť sa zo skúškového?

Vianoce, ten magický čas v roku, kedy by mal človek spomaliť a užiť si čas s blízkymi. Možno aj ty pri tejto vete počuješ v hlave hlások šepkajúci, ba občas až kričiaci, že ty si predsa niečo také cez sviatky dovoliť nemôžeš. Nemôžeš ostať pokojní, veď je predsa skúškové! Určite si zachytil všetky tie vtipné meme-obrázky kolujúce po …

číst více
Univerzita J. Selyeho a Trenčianska univerzita A. Dubčeka majú staronových rektorov

Univerzita J. Selyeho a Trenčianska univerzita A. Dubčeka majú staronových rektorov

Prezidentka Zuzana Čaputová menovala rektorov pre Univerzitu J. Selyeho v Komárne, ktorým sa stal György Juhász a rektora Jozefa Habánika pre Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Obaja už na tomto poste pôsobili v predošlom období, no nateraz sa funkcie ujímajú v úplne novom, pandemickom období, ktoré fungovanie vysokých škôl ovplyvňuje vo výraznej miere. Rektor je významným činiteľom na univerzite, …

číst více