Chceš pracovať ako Anti-prokrastinátor? Je to možné v Číne

25. 5. 2022 | Aktuality

nové povolanie anti-prokrastinátorČíne sa zrodilo nové povolanie anti-prokrastinátor, no v tejto krajine naozaj netrpia núdzou o netradičné profesie, ktoré v našich končinách nepoznáme, a preto si niekoľko ďalších ako osoba odháňajúca milenky, profesionálny hádač, náhradný protestujúci či ochutnávač v tomto článku predstavíme.

Pre tých, ktorí si nie sú istí, čo vlastne slovko prokrastinácia znamená, i keď v radoch vysokoškolákov je toto slovo naozaj frekventované, ponúkame pre lepšie vysvetlenie náš starší článok „Prokrastinácia: čo to je a ako s ňou bojovať“. Náplňou povolania anti-prokrastinátor je celý deň volať či písať svojim klientom, pripomínať im, čo majú urobiť, kedy majú deadline na odovzdanie práce, či už na daných úlohách pracujú a či sa náhodou neflákajú. Jeden anti-prokrastinátor môže mať až okolo tritisíc klientov ročne a pracovať aj pätnásť hodín denne.

Ďalším netradičným povolaním je profesionálny hádač. Ide o človeka, ktorí na váš rozkaz bude znepríjemňovať život vo virtuálnom svete, a to buď naštvanými telefonátmi alebo správami podľa objednávky. Téma a pohnútky sú ľubovoľné. Keďže je takáto profesia na hranici legality, na internete je množstvo obdobných ponúk inzerujúcich pod rôznymi nepriamymi názvami, ako napríklad hádač v zastúpení. Jeden naštvaní telefonát môže stáť približne 2 eurá, a celý deň protivných telefonátov je v cenovej relácii približne 5 eur.

Pokračujeme úlohou ochutnávača. Ochutnávač je osoba, ktorá  dostane zaplatené, aby namiesto objednávateľa ochutnala vybrané jedlo či nápoj. Následne ochutnávač/ka natočí video, ako jedlo kupuje, ochutnáva a taktiež farbisto popisuje jeho chuť, konzistenciu a celkový dojem. Prevažne ide o jedná a nápoje, ako napríklad nám známy a v Číne veľmi populárny bubble tea.  A prečo si niekto objedná ochutnávača? Ide napríklad o dôvod, že dané jedlo či nápoj obsahujú príliš veľa kalórii a objednávateľ si stráži váhu, či sa nechce prepchávať. Nejde však o žiadnu vysoko zárobkovú  činnosť, väčšinou je preplatená iba hodnota produktu plus približne 50 centov. Pri tejto úlohe tak môže ísť skôr len o nudu.

Odháňač mileniek. Naozaj raritná služba, ktorá sa využíva, ak človek zistí, že jeho partner má milenku. V takom prípade nastupuje do hry možnosť najať si agentov, ktorí milenku odradia a navrátia partnera späť. Na odháňanie používajú rôzne techniky. Na milenku napríklad niečo narafičia, či volia aj extrémnejšie metódy, kedy milenku zvedú, aby ženatého muža opustila. Nejde však vôbec o ľahkú záležitosť. Zložitejšie prípady si môžu zaplatiť až 25tisíc eur, a to však za cenu navrátenia rodinnej idylky.

Náhradný protestujúci. Ide o francúzsky startup koncept, ktorý už ako vyplýva z názvu, umožňuje sprostredkovanú službu najatia si niekoho, kto pôjde protestovať vo vašom mene na ľubovoľný protest. Môže ísť napríklad o situáciu, kedy chcete úprimne podporiť dobrú vec, no kvôli práci či iným okolnostiam sa nemôžete zúčastniť, a tak na scénu nastupuje náhradný protestujúci. Samozrejme, že na základe situácie s protestmi v Číne táto služba neprináša práve najvyššie výnosy.

Všetky povolania pekne ilustrujú nezariadený čínsky kapitalizmus, čím otvárajú širšiu tému, čo všetko je možné, morálne a stále v poriadku kúpiť si za peniaze. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac, téme, čo všetko je možné si kúpiť za peniaze v našom kapitalistickom svete sa venuje Michael Sandel v jednej z jeho kníh  What Can‘t Money Buy (Čo si za peniaze nekúpite).

Ďalším odporúčaním, ak by ste sa chceli každý deň dozvedieť nejakú zaujímavú a netradičnú informáciu z Ďalekého východu blízkou formou sociálnych sietí, konkrétne Instagramu, určite sledujte profil dominika.sakmarova, študovaná sinologička, ktorá ešte donedávna žila v Južnej Kórei a každý deň prináša zaujímavý a najmä poučný obsah.

 

Zdroje: instagram – dominika.sakmarova


benusova@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

Trnavský kraj zvyšuje konkurencieschopnosť  študentov pre trh práce

Trnavský kraj zvyšuje konkurencieschopnosť študentov pre trh práce

Dopyt po odborných profesiách ako mäsiar/ka, murár/ka, obrábač/ka kovov, operátor/ka či krajčír/ka dámskych odevov nevie Slovensko dlhodobo pokryť. Na primalý záujem o štúdium odborov remeselného zamerania reaguje Trnavský samosprávny kraj, ktorý sa snaží študentov motivovať finančne, ale i ďalšími atraktívnymi benefitmi. Kraj sa v tomto roku rozhodol motivovať ašpirujúcich študentov, ktorí zvažujú výber jedného z ôsmich študijných …

číst více
Platy učiteľov sa nezvyšujú, ba dokonca hrozí ich pokles

Platy učiteľov sa nezvyšujú, ba dokonca hrozí ich pokles

Nízke platové ohodnotenie učiteľských pozícií nie je na Slovensku ničím prekvapivým. I keď sa vedie neustála diskusia o ich zvyšovaní, podľa analytikov sa reálne platy učiteľov za minulý rok nezmenili. Podľa analýzy vývoja učiteľských platov v základných a stredných školách v roku 2021 Centra vzdelávacích analýz (CVA) v roku 2021 nedošlo k plošnému navýšeniu učiteľských tarifných platov,  no došlo …

číst více