Genitív na dnešný deň

3. 5. 2022 | Rady maturantom

maturitaNiekedy sa môže zdať, že maturitná skúška môže byť záludná. Táto predstava obyčajne platí najmä pre externú časť maturity, ktorá môže obsahovať rôzne výnimky a málo používané formy slov. Napríklad pre niekoľkými rokmi študentov zaskočila otázka na prechodník slovesa byť, správna odpoveď bola súc, čo mnohých študentov zaskočilo. Na podobné prípady narazilo už množstvo maturantov. Najzáludnejšie na tom je, že sú to zväčša formy, ktoré sú veľmi málo používané, a preto sa ťažšie pamätajú.

Na takéto perly slovenčiny našťastie mysleli aj zakladatelia facebookovej stránky Genitív na dnešný deň, na ktorej pravidelne zverejňujú slová v 2. páde. Mnohé z nich sú práve slová, pri ktorých nie len na maturite, ale aj v bežnej reči zaváhame alebo sa im úplne vyhneme. Skúste si teraz sami pre seba vysloviť genitív množného čísla slova voľno, neha či reuma. Zaváhal(a) si? Nevadí, môžeš si byť istá/istý, že nie si jediná/jediný.

Táto stránka nie je však určená iba maturantom, ale komukoľvek, kto má rád náš jazyk, chce sa dozvedieť niečo nové či sa častokrát len pobaviť. Pre maturantov to ale môže byť zaujímavý zdroj prípravy na maturitu a keďže to nie je niečo, čo sa naučíš zo dňa na deň, určite nie je skoro začať túto stránku sledovať aj pokiaľ maturuješ až budúci rok.

Tak ti prajeme, aby všetky tvoje skúšky a testy prebehli bez trém.


podpora@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

Už je rozhodnuté! Ako bude vyzerať maturita a prijímacie skúšky 2022?

Už je rozhodnuté! Ako bude vyzerať maturita a prijímacie skúšky 2022?

I keď sa v posledných rokoch skúška dospelosti maturantom odpustila z dôvodu pandémie, rok 2022 má priniesť návrat k ústnym aj písomným maturitám, ako sme ich poznali z čias pred-covidových, no zároveň nie tak úplne, keďže sa bude prihliadať na vzdelávanie dištančnou formou. Rezort školstva intenzívne komunikoval pri zostavovaní tohtoročných maturitných testov so strednými školami, zriaďovateľmi, ale i riaditeľmi škôl v dlhšom …

číst více
VysokeSkoly.sk ti pomôžu s prípravou na maturitu

VysokeSkoly.sk ti pomôžu s prípravou na maturitu

Externú časť maturity, teda tú písomnú, má už za sebou väčšina maturantov, a to znamená, že sa blíži aj tá ďalšia – interná časť. Tá, na rozdiel od písomnej časti, môže prebiehať na každej škole v iný termín. Okrem toho, ako už z názvu vyplýva, sa tieto dve časti odlišujú práve formou a kým niekomu …

číst více