Hľadanie práce pôjde ľahšie vďaka správnemu motivačnému listu

19. 8. 2021 | Študentský život

motivačný listBlížiaci sa september pre niektorých znamená nové výzvy v podobe začiatku vysokoškolského štúdia, pre iných predstavuje realitu pracovného života. Nájsť si vhodnú pracovnú pozíciu nie je vôbec ľahké. Dopomôcť k tomu môže článok Hľadanie práce pôjde ľahšie vďaka správnemu životopisu. Mnohé spoločnosti však okrem životopisu požadujú aj dodanie motivačného listu. Čo je v motivačnom liste vhodné uviesť, a naopak, čo radšej nie, sa dočítate v nasledujúcom texte.

Motivačný list je spôsob ako dať firme vedieť, že práve daný uchádzač bude pre spoločnosť ten pravý kandidát a rovnako predstavuje pre firmu možnosť kandidáta lepšie spoznať. Spoločnosti motivačný list častokrát vyžadujú, práve kvôli tomu, aby vedeli kandidátov odlíšiť a ľahšie si vybrať na základe obšírnejšieho obsahového formátu. V prípade, že firma motivačný list nevyžaduje, jeho priložením k žiadosti o prácu vie uchádzač ukázať silnú motiváciu na získanie pracovnej pozície.

Veľmi dôležité je štylizovanie motivačného listu na potreby a požiadavky konkrétnej spoločnosti, a teda ak sa kandidát zaujíma o viaceré pozície, motivačný list by mal byť určite personalizovaný iba na jednu konkrétnu pracovnú pozíciu a najmä danú firmu. Tiež je dobré ukázať, že kandidát o firme niečo vie, odkázať na jej prácu či aktivity, ktoré uchádzača na spoločnosti zaujali a sú mu sympatické, a tak dokázať, že pre uchádzača pracovná pozícia nepredstavuje iba pokus-omyl a na pozícii mu naozaj záleží.

Motivačný list je obsažnejšia forma, v ktorej sa kandidát dokáže predať, no stále by nemal presiahnuť formát A4. Už samotná štruktúra má ustálené členenie na tri hlavné časti a hlavičku.

Hlavička je štylisticky dôležitá súčasť a mnohí ju opomínajú. Mala by obsahovať na strane jednej informácie o uchádzačovi o pracovnú pozíciu, na strane druhej informácie o spoločnosti, ktorá pracovnú pozíciu ponúka.

V prvej časti by mal uchádzač vyjadriť svoj záujem o pracovné miesto,  prečo je práve on/ona ten pravý/á a prečo by si ho mala spoločnosť vybrať.

Druhá časť sa zameriava na odprezentovanie predošlých relevantných pracovných skúseností kandidáta. Dopomôcť vedia práve čísla, výsledky a konkrétne príklady na podloženie skúseností.

Posledná časť by mala byť venovaná zručnostiam, schopnostiam a vlastnostiam uchádzača, aby si spoločnosť mohla uvedomiť prínos pre firmu, ktorý kandidát so sebou prinesie.

Pri motivačnom liste, rovnako ako životopise, platí, že sa treba vyvarovať gramatickým, ale i tým štylistickým chybám. Netreba sa báť si list po sebe nechať skontrolovať na eliminovanie možných chýb. V motivačnom liste určite netreba klamať, preháňanie sa tiež nemusí vyplatiť. V prípade osobného pohovu je potrebné byť pripravený všetky uvedené body vedieť aj odôvodniť.

V dnešnej dobe ide prevažne o zasielanie elektronickou formou, a tak nie je potrebné motivačný list podpísať vlastnoručne, no možnosťou je elektronický podpis.

Prezieravým krokom je uvedenie formulky na súhlas so spracovaním osobných údajov, najlepšie v záverečnej časti motivačného listu. Spoločnosť si tak bude môcť kandidátov motivačný list uchovať v databáze a kontaktovať uchádzača v prípade uvoľnenia vhodnej pozície.

Motivačný list je šanca o odlíšenie sa a zvýraznenie svojich predností, a preto netreba ani krok v podobe motivačného listu v procese žiadania o prácu podceňovať.

Ďalšie články k téme

Letná škola diplomacie

Letná škola diplomacie

Zaujímaš sa o dianie v zahraničnej politike a chcel by si nahliadnuť do zákutí slovenskej diplomacie? Máš čas v termíne 27. júna – 3. júla 2021? Tak nepremeškaj možnosť prihlásiť sa na letnú školu diplomacie Štefana Osuského. Letná škola diplomacie predstavuje výbornú možnosť pre tých, ktorí chcú čas stráviť zmysluplne, no zároveň zaujímavo. Ide o pilotný projekt Ministerstva zahraničných …

číst více
Stáže (nie len) na leto

Stáže (nie len) na leto

Ako stráviť leto predstavuje pre študentov častokrát dilemu. Je veľmi fajn si oddýchnuť, taktiež je ale fajn zarobiť si nejaké tie peniaze, no rovnako zaujímavé je aj získavanie skúseností. Nech už si študent vyberie ktorúkoľvek možnosť, cez leto je určite dôležité zažiť niečo nové, zaujímavé a zmysluplné. A takou možnosťou môžu byť okrem letných škôl aj rôzne …

číst více
Ako vyzerajú slovenské internáty?

Ako vyzerajú slovenské internáty?

Pre mnohých predstavuje vysokoškolský život spanilú a častokrát odvážnu študentskú cestu bývania na internátoch, ktorá po strastiplných podmienkach na život, dokáže byť koniec koncov krásnym a pamätným obdobím vysokoškolského života. Aby sa človek k  spomienkovému optimizmu dopracoval, najprv sa pravdepodobne nevyhne bývaniu na slovenských vysokoškolských internátoch pofidérnej povesti. Ako sa býva na bratislavských internátoch sa dočítate v sérii …

číst více