Maturita nebude ani tento rok

23. 3. 2021 | Rady maturantom

Maturita nebude ani tento rok Informoval o tom minister školstva Branislav Gröhling na tlačovej konferencii 22. marca.

Minister ohlásil zrušenie maturitne skúšky týkajúcej sa všetkých stredoškolákov kvôli epidemiologickej situácii spojenej s ochorením Covid-19 na Slovensku.

Čo to pre maturantov znamená v praxi?

Maturita bude aj tento rok prebiehať obdobne ako tomu bolo minulý rok. Písomná časť skúšky dospelosti sa jednoducho neuskutoční. Ústna časť maturity, teoretická a praktická časť, bude nahradená spriemerovanou známok na základe aritmetického priemeru koncoročných známok zo všetkých ročníkov a polročných známok z posledných dvoch ročníkov z maturitného predmetu. Čo sa týka osemročných gymnázií, budú sa brať do úvahy priemery známok z posledných štyroch rokov štúdia. Minister školstva uviedol, že: „známka žiaka na maturite bude odrážať celú jeho prácu počas štyroch rokov a jeho kontinuálne výsledky počas celého štúdia na strednej škole.“ Hodnotenie prebehne do 10. mája a výsledky by mali študenti obdržať najneskôr 19. mája. Tieto podmienky sa vzťahujú k štyrom povinným predmetom.

Minister sa vyjadril aj k niektorým výnimkám vymykajúcim sa hlavnému prúdu. Ak žiak maturuje z predmetu, ktorý bol počas štúdia hodnotený slovne: „absolvoval“, čiže nemá známku, študent z neho bude musieť absolvovať ústnu maturitnú skúšku. V prípade piateho či šiesteho dobrovoľného predmetu sa môžu študenti do 30. apríla rozhodnúť a predmet si odhlásiť. Ak sa ho však študent rozhodne aj tak absolvovať, rovnako z neho maturuje ústne.

Mysleli však aj na tých, ktorí s takýmto ukončením strednej školy nie sú práve spokojní. Výnimku si môžu študenti uplatniť jednotlivo a o prípadné preskúšanie požiadať, či už preto, že nie sú spokojní s ich spriemerovanou výslednou známkou alebo sa chcú z akéhokoľvek iného dôvodu nechať preskúšať.

Študenti sú povinní sa aj naďalej zúčastňovať online vyučovania až do stanoveného konca školského roku a byť klasifikovaní, v opačnom prípade budú musieť absolvovať komisionálne skúšky.

Šéf rezortu uviedol, že k zmenám, a teda ku konaniu maturitnej skúšky, nedôjde ani v prípade zlepšenia epidemiologickej situácie.

Do akej miery táto forma maturitnej skúšky ovplyvní prijímacie skúšky, ministerstvo doposiaľ nespresnilo, ide o závažný krok, a tak by malo k rozhodnutiu dôjsť v najbližších týždňoch.

Zdroje: TASR:  https://www.tasr.sk/

Ďalšie články k téme

Online hodiny pre maturantov

Online hodiny pre maturantov

Mimoparlamentná strana SPOLU sa rozhodla sprostredkovať online hodiny a prednášky ako formu prípravy na maturitu a prijímacie skúšky pre maturantov, ktorí v momentálnom období netrpia len obmedzeným sociálnym kontaktom, no aj obmedzenou možnosťou na plnohodnotnú prípravu sa na skúšky. Obdobie korona krízy je určite zložitým časom pre všetkých študentov. Niektorí situáciu spôsobenú pandémiou znášajú lepšie, iní horšie, všetkým …

číst více
Zmaturuj z Literatúry

Zmaturuj z Literatúry

Zmaturuj s Lukášom Pelčom je ďalšou z ukážok, kedy preberajú jednotlivci iniciatívu, aby dopomohli študentom v príprave na maturitnú skúšku. V predošlom článku Online hodiny pre maturantov sme poukázali na impulz mimoparlamentnej strany Spolu, ktorá sa snaží priniesť efektívnu a inovatívnu formu prípravy na maturitu. Kovid pandémia nie je určite jednoduchým obdobím pre žiadneho maturanta. A práve preto treba priniesť do …

číst více
Podávanie prihlášok – alebo keď neviete, ako sa rozhodnúť kam na VŠ

Podávanie prihlášok – alebo keď neviete, ako sa rozhodnúť kam na VŠ

Čas podávania prihlášok sa neodvrátiteľne blíži. Preto je určite dobré nenechávať toto rozhodnutie na poslednú chvíľu. Mnohí z vás majú svoju vysnívanú vysokú školu, často už aj s odborom, dávno vybratú. No určite je tu mnoho tých, ktorí vo výbere nemajú tak jasno a hodila by sa im nejaká tá rada či prehľad ako si správne vybrať. „Ako …

číst více