Na Erasmus nemusíte ísť len študovať

23. 7. 2023 | Štúdium v zahraničí

Erasmus+ stážCesta na študijný či iný zahraničný pobyt je významnou súčasťou vysokoškolských rokov mnohých mladých ľudí. Nie je to také nevídané, vzhľadom na to, že pre mnohých to predstavuje možnosť vycestovať aj do krajín, do ktorých by sa inak nedostali. Zásadnú úlohu hrá aj chuť zažiť novú kultúru a vyskúšať si samostatný život v cudzej krajine či spoznať nových ľudí. V neposlednom rade ide o nadobudnutie nových akademických znalostí. Vzhľadom na to, že systém školstva je v každej krajine nastavený inak, od čoho sa odvíja aj obsah vyučovaný na vysokých školách, môžu byť zahraniční študenti obohatení aj v tomto smere.

Pobyty v rámci programu Európskej únie Erasmus+ sú najčastejšie spájané s návštevou zahraničnej školy, na ktorej študenti študujú pol roka či rok príbuzný odbor tomu svojmu. Menej známe sú však Erasmus+ stáže, ktoré otvárajú úplne iné možnosti, a to v pracovnom ohľade.

Program Erasmus+ ponúka aj možnosť stáže. Cieľom stáží je získať pracovné skúsenosti v zahraničí a rozšíriť znalosti jazyka. Európska únia sa týmto spôsobom snaží dávať študentom vysokých škôl možnosť rozširovať a zlepšovať svoje zručnosti a zároveň navnímať ekonomické a spoločenské prostredie v krajine. Princíp stáží je rovnako ako študijných pobytov postavený na podmienke, že si uchádzač musí vybrať jednu z krajín oprávnených pre Erasmus+. Stáž môže vykonávať v podniku či inej organizácii. Rozsah je stanovený na minimálne 2 mesiace a maximálne 12 mesiacov v každom stupni štúdia (bakalárske, naväzujúce a doktorské). Záujemcovia o stáž si miesto svojej práce vyberajú sami.

Dobrým pomocníkom je platforma Erasmus Intern Traineeship Poratal, ktorá vám pomôže s výberom. Táto platforma slúži výhradne pre záujemcov o stáž prostredníctvom Erasmus+. Organizácie a spoločnosti tu uverejňujú svoje voľné pracovné miesta, takže to pripomína klasicky portál s ponukami prác. Okrem zoznamu pozícií tu nájdete ku každej z nich aj popis náplne práce, dĺžku stáže, či ide o polovičný „úväzok” alebo full time, podmienky na znalosť vybraných jazykov a ich úroveň a ďalšie základné, ale dôležité informácie.

Nech sa rozhodnete vycestovať prostredníctvom akéhokoľvek výjazdu, dôležité je myslieť na to, že budete nejaký čas žiť v zahraničí. Rozdiel medzi dovolenkou a pobytom je, že si pri pobyte začnete uvedomovať aj rozdiely medzi domácou kultúrou a tou zahraničnou. Môžete si začať všímať veci, ktoré vám prídu ako oveľa lepšie oproti domácim zvykom. Zároveň však to môžu byť aj veci, javy či zvyky, ktoré vám nebudú vyhovovať alebo budú jednoducho inak. Práve žitie v cudzej krajine prináša možnosť si tieto rozdiely uvedomiť oveľa intenzívnejšie ako len pri krátkodobej dovolenke. Môžu spôsobiť kultúrny šok, ktorého súčasťou je aj frustrácia. Tá je častou a bežnou súčasťou zahraničných pobytov, ale netreba sa ňou nechať prekvapiť a už vôbec nie odradiť. Časom sa človek na rozdiely adaptuje, čo znamená, že už je takzvane na jednej vlne s kultúrou a zvykmi v hosťovskej krajine.

Pracovná skúsenosť v zahraničí je rovnako hodnotnou skúsenosťou ako študijný pobyt. Výhodou je, že ešte počas vysokej školy máte priestor načerpať cenné skúsenosti, ktoré môžete následne zúročiť. Rovnako je takáto stáž vhodným prvkom do životopisu. Pre zamestnávateľa to jednak znamená, že už máte nejaké skúsenosti, ale zároveň ste pre neho hodnotní, pretože máte know-how zo zahraničia.

Ďalšie články k téme

Na čo si dať pozor na zahraničnom pobyte. 1. časť

Čaká ťa po lete cesta na zahraničný pobyt? Ideš študovať či stážovať? V každej krajine, ktorú nepoznáš môže na teba čakať niekoľko nástrah. Dobrá správa je, že sa im dá s dobrou prípravou vyhnúť. Pripravili sem preto pre vás dvojdielny seriál o tom, s čím sa môžete v zahraničí stretnúť a čo vás môže prekvapiť. […]

čítajte viac

Na čo si dať pozor na zahraničnom pobyte. 2. časť

Cesta do zahraničia môže priniesť niekoľko prekvapení. Bohužiaľ niektoré z nich môžu byť nemilé, a preto ti prinášame dvojdielny seriál o tom, na čo si dať pozor pri pobyte v zahraničí. Nižšie sa bližšie dočítaš o bezpečnosti a o verejnej doprave v zahraničí. Kým prvý diel sa venoval čisto téme aktuálnej pre dlhodobé pobyty, špecifikom […]

čítajte viac

Staň sa stážistom či stážistkou pre Stále zastúpenie SR pri EÚ

Ak chcete byť v centre diania a pri tvorbe politik Európskej únie, ktoré majú dopad na každodenný život občanov, neváhajte sa prihlásiť na stáž Stáleho Zastúpenia Slovenskej republiky pri EÚ v Bruseli a získajte cenné skúsenosti do osobného a profesijného života. Stáž je určená pre študentov a študentky vysokých škôl minimálne druhého ročníku bakalárskeho štúdia a vyššie, vrátane doktorandského štúdia. Prihlásiť sa […]

čítajte viac