Od septembra viac telesnej

29. 5. 2023 | Aktuality

štúdium športu a telovýchovyNovela školského zákona z dielne OĽANO prinesie viac fyzickej aktivity. Na utorkovom zasadnutí Národnej rady to schválili poslanci. V praxi to znamená, že žiaci základných škôl budú mať povinné minimálne 3 hodiny telesnej a športovej výchovy a žiaci stredných škôl 2 hodiny týždenne. Novela počíta aj s niekoľkými výnimkami, ktoré sú predovšetkým zamerané na školy, ktoré nemajú bezprostrednú dostupnosť k telocvičniam. Odôvodnením tejto novinky je, že telesná a športová výchova je jediným predmetom s priamym vplyvom na fyzické aj duševné zdravie.

Viac pohybu v dnešnej dobe potrebuje čím ďalej, tým viac ľudí. Problematika cvičenia na telesných výchovách je však väčšou témou, ako by sa mohlo zdať. Minulý mesiac priniesol Denník N článok, v ktorom v spolupráci s učiteľkami telesnej výchovy reagujú na výsledky medzinárodnej štúdie o tínedžeroch, do ktorej sa zapojili aj slovenskí psychológovia. Štúdia skúma duševné a fyzické zdravie a správanie slovenských tínedžerov. Okrem mnohých ďalších dôležitých dát a informácii vyplynulo, že sa zhoršil ich psychický, fyzický stav a aj vzťahy s rodičmi. To sa podľa telocvikárok odzrkadľuje aj na hodinách telesnej, najmä u dievčat. Učiteľky telocviku upozorňujú na to, že dievčatá nechcú na hodinách cvičiť, sú úzkostné, smutné a strácajú záujem o pohyb. Preto pokiaľ chceme zlepšovať fyzické a duševné zdravie tínedžerov, musíme sa pozerať na celú problematiku oveľa komplexnejšie.

podpora@vysokeskoly.cz