Prečo by sme si mali dezinfikovať telefón? Študenti LF UK majú odpoveď!

8. 5. 2024 | Aktuality

Prečo by sme si mali dezinfikovať telefónAdrián Binka a Marek Švec, študenti všeobecného lekárstva na Univerzite Komenského v Bratislave, sa počas Študentskej vedeckej odbornej činnosti (ŠVOČ) zamerali na skúmanie baktérií na povrchoch smartfónov. Myšlienka im vznikla na cvičení z mikrobiológie, kde si uvedomili, že študenti medicíny používajú mobily aj v nemocničných prostrediach, kde sa môžu stretnúť s nebezpečnými baktériami.

Výskum prebiehal na skupine 45 študentov medicíny, ktorým po stáži v nemocnici odobrali stery z displejov mobilov. Vzorky boli analyzované na Mikrobiologickom ústave LF a UNB a s identifikáciou konkrétnych baktérií mladým výskumníkom pomáhali na Ústave biochémie a mikrobiológie Slovenskej technickej univerzity.

Okrem samotného steru z telefónov Adrián a Marek rozdistribuovali respondentom svojho výskumu aj dotazník, aby výsledky výskumu priniesli ešte viac informácií ako len odpoveď na to, či a aké batérie sa na telefónoch vyskytujú. „Študentom sme tiež poslali krátky dotazník, v ktorom sme sa pýtali, kde bývajú – či na internáte, alebo na priváte, ako cestujú do školy, kde mobil zvyčajne nosia, či  používajú dezinfekciu a tak ďalej,“ opisuje postup Adrián Binka.

Výsledky ukázali, že na smartfónoch sa nachádza rôznorodá mikroflóra, na niektorých až 7 rôznych druhov baktérií. V jednej vzorke bola dokonca identifikovaná aj nebezpečná baktéria Acinetobacter baumannii, ktorá je rezistentná voči viacerým antibiotikám.

Štatistické testy preukázali, že na displejoch mužov sa vyskytuje viac druhov baktérií ako u žien. Viac baktérií bolo tiež zistených na smartfónoch študentov bývajúcich na internáte a študentov nosiacich telefón vo vrecku.

Riešením tohto problému je dezinfekcia mobilov. Na smartfónoch, ktoré neboli dezinfikované, bolo v priemere 14 druhov baktérií, zatiaľ čo na tých, ktoré boli pravidelne dezinfikované, len dva.

Výskumníci navrhujú, aby sa do štandardných hygienických postupov medikov a zdravotníckych pracovníkov zahrnula aj dezinfekcia mobilov. V súčasnosti je dezinfekcia rúk bežnou praxou, no dezinfekcia mobilov by sa mala stať rovnako dôležitou súčasťou prevencie šírenia infekcií.

Adrián a Marek svoj výskum už publikovali a prezentovali na ŠVOČ a na kongrese mladých mikrobiológov v Brne. V budúcnosti plánujú pokračovať vo výskume a otestovať účinnosť antibakteriálnych povrchov mobilov.

Hoci štúdia Adriána a Mareka skúmala baktérie na smartfónoch študentov medicíny, jej zistenia sú relevantné pre každého. Mobilné telefóny nosíme všade so sebou a dotýkame sa nimi rôznych povrchov, čím sa na nich ľahko šíria baktérie. Tieto baktérie potom môžu spôsobiť rôzne infekcie, najmä ak si nedávame pozor na hygienu rúk.

Preto je dôležité, aby si každý dezinfikoval svoj mobilný telefón pravidelne, a to bez ohľadu na povolanie. Dezinfekcia pomôže znížiť počet baktérií na povrchu telefónu a znížiť tak riziko prenosu infekcií.

Na dezinfekciu mobilu môžete použiť bežne dostupné dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu. Nezabudnite dezinfikovať aj všetky puzdrá a ochranné fólie na telefóne.

Pravidelnou dezinfekciou mobilu môžete chrániť seba aj svoje okolie pred nebezpečnými baktériami.

 

Ďalšie články k téme

Prijímačky na medicínu v Bratislave nebudú len o bifľovaní

Prijímacie skúšky na medicínu sú jednými z najobávanejších prijímačiek na vysokú školu. Plynie to z toho, že od študentov medicíny sa už v prvom ročníku očakávajú znalosti vybraných predmetov na veľmi vysokej úrovni. Zároveň to súvisí s tým, že o medicínu je veľký záujem medzi uchádzačmi a lekárske fakulty pomocou náročnosti prijímacích skúšok selektujú tých […]

čítajte viac

Elektrospotrebiče budú na internátoch bez poplatku

Náš predošlý príspevok Študenti bývajúci v Mlynskej doline si priplatia za elektrospotrebiče informoval o spoplatnení elektrospotrebičov na internátoch Univerzity Komenského v Mlynskej doline. Návrh si však vyslúžil od študentov masívnu vlnu kritiky, a tak vedenie UK po naslúchaní hlasu študentov svoje rozhodnutie zmenila a poplatky za elektrospotrebiče ubytovaní nebudú musieť platiť. Zatiaľ.   Kritika sa rozprúdila najmä vo facebookovej […]

čítajte viac

Simulácia výbuchov

“Na MTF STU sa nachádza výbuchová komora, ktorá je jediná na Slovensku. Dokonca, čo sa týka konštrukčného riešenia a podporných systémov, môžeme ju považovať za celosvetový unikát.“ Rozhovor so zástupcom riaditeľa Ústavu integrovanej bezpečnosti a zároveň vedúcim katedry Bezpečnostného inžinierstva na Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave – docent Richard Kuracina. Pracujete na katedre bezpečnostného inžinierstva, mohli by ste […]

čítajte viac