Rady maturantom

Riaditeľka gymnázia: Na ústnu maturitu sa pripravujte priebežne

Nepodceňujte prípravu na maturitnú skúšku! Mgr. Ľuboslava Lacjaková je riaditeľkou slovenského skvostu – Prvého slovenského literárneho gymnázia (PSLG) v Revúcej. V rozhovore nám porozprávala o jednej veľmi výnimočnej škole ale aj o priebehu obávanej skúšky dospelosti – maturity.

5 tipov na učenie na poslednú chvíľu

Hovorili nám to učitelia na základnej aj na strednej škole, opakovali nám to rodičia: nerob veci na poslednú chvíľu, uč a pripravuj sa priebežne! Realita nás ale častokrát postaví pred takzvané „last-minute učenie“. A čo teraz? Pozn. Článok bol 1. 5. 2015 aktualizován (kav).

čítajte viac

Čo si obliecť na maturitnú skúšku?

Všetci to dobre poznáte. Síce sú tým najpodstatnejším na ústnej maturitnej skúške vaše vedomosti, dôležité je však aj to, ako sa na ta túto životnú udalosť oblečiete. Zabudnite preto na legínsy, džínsy, tenisky alebo nebodaj tepláky. Mali by ste si dobre premyslieť, v čom vás budú členovia maturitnej komisie vidieť. Tak sa posnažte a urobte na ľudí dojem!

čítajte viac

Nultý ročník – jedna z možností pre neprijatých

Snažili ste sa, no aj tak sa to na prvýkrát nepodarilo. To, že vás nezobrali na vysokú školu, nie je koniec sveta. Ak ste na pokračovanie v štúdiu nezanevreli a o rok to chcete s prijatím na vysokú školu skúsiť znovu, dobrou voľbou pre vás môže byť nultý ročník.

Anketa: Fámy o maturite

Trápi vás maturita? Nie ste prví ani poslední, ktorí sa s myšlienkou na rýchlo sa približujúcu skúšku dospelosti zobúdzajú každé ráno. Vaše pocity budú ešte intenzívnejšie a práve preto by ste mali poznať fámy, ktoré sa maturitnej skúšky týkajú, aby ste neprepadli panike. Stratená stužka, talizman a ani váš obľúbený kúsok oblečenia vám predsa túto vojnu nevyhrajú. Dôležité sú vedomosti. Svoju skúsenosť s maturitou a fámami okolo nej vám priblížia už úspešní absolventi.

Čo ak neurobím maturitu?

Môže sa to stať každému. Možno ste dostali „okno“ a nepovedali ani slovo, možno ste si vytiahli zlú otázku, možno sa stalo čokoľvek iné. Avšak neurobiť maturitu na prvý pokus nie je koniec sveta. Síce nebudete mať také pokojné prázdniny, ako ste si predstavovali, no v septembri vás čaká druhý pokus. A hlavne – nie je to až také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá.

čítajte viac

Ako zvládať trému pri maturitách

Písomné maturity sú už za vami, no tie ústne vás ešte čakajú. Všetko sa naučíte, no aj tak príde. Tréma. Nevyhne sa jej asi nikto, kto maturitu neberie na ľahkú váhu. Bojíte sa, či si vytiahnete dobrú otázku, či vám napadne všetko, čo máte povedať, či budete vedieť odpovedať na doplňujúce otázky, či nedostanete „okno“… No práve tréma býva dôvodom toho, že vám z hlavy vypadne aj to, čo viete ako „otčenáš“. Tak ako s ňou bojovať?

čítajte viac

Ako správne napísať maturitnú slohovú prácu

To, aké témy slohových prác by vás mohli čakať a ako celá skúška prebieha, sme vám už predstavili. No keď si tému vyberiete, čo potom? Ako ju správne napísať podľa pravidiel jednotlivých žánrov? Aké jazykové či kompozičné prvky by mala obsahovať? Prečítajte si, ako napísať štyri žánre, ktoré sa v maturitnej ponuke objavujú najčastejšie.

čítajte viac

Pripravte sa na maturitnú slohovú prácu

Čaká vás prvá veľká skúška života. Vykonať ju však musíte bez pomoci rodičov, učiteľov alebo kamarátov. Reč je samozrejme o maturitnej skúške, ktorá je dôležitým krokom k vašej budúcnosti. Po krásnom obdobím v ktorom si väčšina z vás užila oslavu stužkovej, vás teraz čakajú o čosi náročnejšie chvíle. Sú nimi riadne termíny externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky. V študentskom slovníku to poznáte oveľa jednoduchšie – ako písomku a sloh. V predmetoch slovenského jazyka a literatúry sa toto testovanie uskutoční v utorok 15. marca 2016. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké témy slohových prác by vás mohli čakať.

čítajte viac

Dostaň sa na VŠ bez prijímačiek

Prijímacie skúšky na vysokú školu sú pre študentov stredoškolských končiacich ročníkov spolu s maturitou najväčším strašiakom. Vedomie, že po maturite ich čaká ešte ďalšie učenie a stres, im spôsobuje bezsenné noci. Dá sa tomu však predísť, a to výberom odboru bez prijímacích skúšok.