Štúdium v zahraničí

Všetko, čo potrebuješ vedieť o prihláške do Veľkej Británie a Škótska

Zvažuješ prihlášku vysokú školu vo Veľkej Británii či v Škótsku? Potom určite budeš potrebovať webovú stránku UCAS, prostredníctvom ktorej budeš podávať svoje prihlášky na univerzity. Keďže tento systém funguje inak, ako podávanie prihlášok na Slovensku či v Čechách, kde sa prihlášky podávajú jednotlivo prostredníctvom samotných škôl, rozhodli sme sa, že ti UCAS trochu predstavíme. Čo …

čítajte viac

Medzinárodné jazykové certifikáty z angličtiny – prehľad a rozdiely

Hlásiš sa na vysokú školu do zahraničia? Tak si sa určite stretla/stretol s tým, že jednou z podmienok prijatia je doklad o úrovni tvojej angličtiny. V praxi často označované ako certifikáty z angličtiny či medzinárodné skúšky z angličtiny však nie sú využiteľné iba pri prijímacom konaní na vysokú školu, ale aj pri mmohých ďalších príležitostiach. …

čítajte viac

Zahraničné pobyty počas vysokej školy

Pri slove vysoká škola nám automaticky ako prvé napadnú knihy a učenie. Vysoká škola nám ale okrem nových vedomostí v odbore ponúka oveľa viac. Nových kamarátov, nové kontakty či skúsenosti. To všetko môžeš získať pri štúdiu na domovskej univerzite, ale aj v zahraničí. Mnohé školy dávajú veľký dôraz na to, aby svojim študentom poskytli čo …

čítajte viac

Cena študentského života v Českej republike

Prihlášky na vysoké školy sú v plnom prúde. Väčšina škôl už má ich podávanie uzatvorené, no pokiaľ ešte stále váhaš, určite nejakú školu snov, kam si prihlášku ešte stihneš podať, nájdeš. Prihláška je prvým krokom v univerzitnom živote, najbližšie ťa pravdepodobne čakajú prijímačky a hneď, ako sa dozvieš radostnú správnu o prijatí, začneš riešiť praktické …

čítajte viac

Aký maturant vycestuje za štúdiom do zahraničia?

Takzvaný odliv mozgov predstavuje pre Slovensko dlhodobo demograficky a spoločensky závažný problém. Inštitút vzdelávacej politiky sa pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR rozhodol vypracovať charakteristiku študentov odchádzajúcich na vysoké školy do zahraničia. Prieskum vyšiel pod názvom odliv mozgov II: Za siedmimi horami. Ide o analýzu maturantov končiacich štúdium v roku 2018,  ktorí si zvolili vysokú školu …

čítajte viac

Prihlás sa na stáž BLUE BOOK

Vďaka programom pod záštitou Európskej únie môžu študenti nie len vycestovať za štúdiom do zahraničia, ale taktiež absolvovať aj rôzne stáže popri či po absolvovaní štúdia, čo pre nich môže byť výborným štartovacím mostíkom do budúceho profesijného života. Jednou z najznámejších európskych stáži je práve stáž BLUE BOOK, ktorej budú venované nasledovné riadky. Stáž BLUE BOOK …

čítajte viac

Nahradia online zahraničné mobility tie fyzické?

Takýto predpoklad vychádza z výsledkov projektu skúmajúceho internacionalizáciu vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom virtuálnej mobility a výmeny na Slovensku. Výskum bol uskutočnený Fakultou managementu Univerzity Komenského v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach a expertov viacerých vysokých škôl. Virtuálne mobility a výmeny študentov sú vnímané ako možná odpoveď na pandémiu, ktorá do veľkej miery znemožnila práve možnosť fyzicky vycestovať do zahraničia, a to ako študentom …

čítajte viac

ESN – čo to vlastne je?

ESN predstavuje označenie najväčšej študentskej asociácie Europe Erasmus Student Network. Ide o medzinárodnú, neziskovú organizáciu, ktorá sa snaží sprostredkovať študentom tie najlepšie možné skúsenosti počas ich výmennej študijnej mobility, snaží sa o reprezentáciu zahraničných študentov a poskytnutie možnosti na porozumenie lokálnej kultúry a seba rozvoj pod heslom students helping students. ESN asociácia je zoskupením študentov na miestnej …

čítajte viac

Čo dokázal program Erasmus+ v roku 2020

Blížiaci koniec roka sa častokrát javí ako správny čas na rôzne rekapitulácie. Každoročne je tomu tak aj v prípade Európskej komisie, ktorá ponúka vypracované výročné správy o fungovaní známeho a obľúbeného programu Erasmus+. Bolo tomu tak aj za rok 2020. Správa za minulý rok prináša prehľad základných skutočností a zistení o fungovaní programu. Program Erasmus+ čelil v roku 2020 naozaj veľkej …

čítajte viac

Štipendiá na štúdium či výskum v zahraničí

Pre študentov ale i absolventov existuje naozaj veľa možností ako získať peňažný príspevok na vycestovanie do zahraničia, len treba vedieť, kde hľadať. Študijné zahraničné mobility sú využívané najmä vďaka programu Erasmus+ a jeho variáciám, ako napríklad Erasmus stáž, ktoré sme bližšie priblížili aj v starších príspevkoch. Erasmus však rozhodne nie je jediná možnosť ako vycestovať za štúdiom …

čítajte viac