Štúdium v zahraničí

Na vysokú školu môžete ísť aj do zahraničia

Chceli by ste po maturite začať štúdium na vysokej škole v zahraničí? Pokiaľ budete trpezliví a pôjdete za svojim vysnívaným cieľom tak sa vám to určite podarí. Otvore dvere a smelo vykročte do sveta. Čakajú vás univerzity v Európe.

Študuj v Čechách po anglicky

Chceš ísť študovať do Česka, no nechceš sa učiť v češtine? Aj keď je náš jazyk so susedným českým veľmi podobný, predsa len môžu mať niektorí s ním problém. Ľahšie je pre nich učiť sa v angličtine. A tí majú šťastie – v Českej republike je na výber množstvo odborov vyučovaných v anglickom jazyku.

Rozhovor: Na Indonézii ma prekvapilo všetko

Podobne ako iní absolventi túžila i Veronika Šoltinská po štúdiu kulturológie ešte chvíľu cestovať. Voľba v jej prípade padla na Indonéziu, kde osem mesiacov učila tamojšie deti anglicky.

Ako na Erasmus

O medzinárodný študijný program Erasmus je medzi vysokoškolákmi čoraz väčší záujem. Stačí trochu plánovania a snahy a o pár mesiacov si môžete semester v zahraničí užívať i vy.

čítajte viac

Rozhovor: Stáž v zahraničí sa jednoducho oplatí

Zuzana Ďuricová nedávno ukončila bakalársky stupeň v odbore prekladateľstvo a tlmočníctvo ruského a anglického jazyka na UKF v Nitre. Tretí ročník však nepresedela len v škole. Vďaka organizácii SAIA si ho spríjemnila stážou v Rusku, kde si mohla v praxi odskúšať to, čo sa v škole naučila.

čítajte viac

Česká alebo slovenská vysoká škola?

Ísť študovať na vysokú školu do susedného štátu nie je pre Čechov a Slovákov dnes žiadny problém. Vysoké školy sú na túto situáciu pripravené a umožňujú študentom odpovedať aj odovzdávať práce v ich rodnom jazyku. Podľa čoho sa však rozhodnúť, v ktorom štáte študovať?

čítajte viac

Hanka Fialová: Nejedenkrát som v cudzine stála iba s kufrom v ruke

27. apríla sa na Ekonomickej univerzite v Bratislave uskutočnili Austrálske dni. Nejedného diváka však zaujalo prednášajúce, nestále usmiate, opálené dievča, ktoré sa len pred 2 týždňami vrátilo z ďalekej Austrálie. Dnes už 25-ročná Hanka Fialová svoju bohatú cestovateľsko-pracovnú kariéru v zahraničí začala už na strednej škole.

Mini-Erasmus – generálka vysokoškolského života

Štúdium v zahraničí už dávno nie je vymoženosťou iba vysokoškolského štúdia. Každým rokom do zahraničia vycestuje viac a viac stredoškolákov. Medzi najobľúbenejšie výmenné programy patrí jednoznačne Erasmus. Všeobecne známy štipendijný program umožňuje študentovi vycestovať na jeden alebo dva semestre do zahraničia. Čo by sa však stalo, ak by študent mohol odísť na takýto študentský „prieskum“ vo svojej domácej krajine? S odpoveďou prišlo občianske združenie Future Generation Europe a rozbehlo na Slovensku program Mini-Erasmus.

Rozhovor: Štúdium adiktológie v Česku neľutujem

Dominika Púčiková už štvrtý rok študuje adiktológiu na Karlovej univerzite. Na prijímačky na tento unikátny odbor sa pripravovala takmer rok a momentálne je jediná Slovenka v ročníku. Popri škole pracuje v kontaktnom centre pre aktívnych užívateľov drog.

čítajte viac

Uznávanie dokladov o vzdelaní zo zahraničia

Strávili ste časť alebo celé štúdium v zahraničí alebo sa chcete zamestnať po absolvovaní slovenskej vysokej školy mimo Slovensko? Viete, kam sa obrátiť pre overovanie získaných dokladov a čo tento proces zahŕňa?