Aký dopad má Brexit na štúdium v Spojenom Kráľovstve?

16. 2. 2021 | Štúdium v zahraničí

Aký dopad má Brexit na štúdium v  Spojenom KráľovstvePo vystúpení Británie z Európskej Únie sa zmenilo veľa vecí v rôznych oblastiach. Zmenám sa nevyhlo ani štúdium v Británii či obľúbená európska platforma pre vzdelávanie v zahraničí Erasmus+.

Veľká Británia sa v posledných dekádach stala vyhľadávanou krajinou štúdia pre slovenských študentov. Británia disponuje univerzitami najvyššej svetovej úrovne. Doterajšie podmienky na štúdium boli veľmi prívetivé a aj preto mnoho študentov volilo možnosť stredoškolského či vysokoškolského štúdia práve v Spojenom Kráľovstve. Čo sa však zmení pre študentov po vystúpení Británie z Európskej Únie?

Pre študentov, ktorí momentálne absolvujú štúdium na britkej univerzite platia rovnaké podmienky a školné poplatky ako tomu bolo doteraz. V tomto sa nič nemení. Zmena nastane pre študentov, ktorí sa budú hlásiť v budúcom období, Jednou z najväčších zmien je zavedenie bodového imigračného systému Veľkou Britániou, a tak občania európskych krajín, ktorí chcú študovať či pracovať v zahraničí, musia požiadať o udelenie víz a splniť požiadavky potrebné na zotrvanie v krajine. Táto podmienka platí pre dlhodobý pobyt nad šesť mesiacov. Zmení sa taktiež výška poplatkov za štúdium, kedy budú študenti z Európy platiť rovnaké poplatky ako platili „overseas“ študenti.  Presné podmienky však ešte budú upresnené.

Ďalšia zmena sa vzťahuje k uznávaniu dokladov o odbornej spôsobilosti (rozumej lekár, zdravotná sestra, architekt…) kedy bude vzdelanie získane v Spojenom Kráľovstve pri uznávaní na Slovensku posudzované na základe kritérií vzťahujúcu sa k tretím štátom. Čo znamená, že vzdelanie nebude automaticky uznávané vďaka smernici Európskej Únie. Bude sa skúmať obsah a rozsah dosiahnutého vzdelania a v niektorých, najmä zdravotníckych odboroch bude potrebné vykonať dodatočnú skúšku na území Slovenska.

V prípade uznávania dokladov o vzdelaní pre účely ďalšieho štúdia (akademické účely) nedochádza k zmenám a tieto dokumenty budú automaticky uznávané ako tomu bolo doteraz.

Rovnako sa nič nemení pre študentov zúčastňujúcich sa prebiehajúcich programov Erasmus+, vrátané mobilít, ktoré boli schválené v časovom rozmedzí do konca funkčného obdobia v roku 2020. Študentom bude pridelený grant ako tomu bolo doteraz. Rovnako to platí aj naopak pre študentov z Británie prichádzajúcich za účelom uskutočnenia mobility na územie Európskej Únie.

Erasmus+ už po Brexite nebude platformou pre zahraničné výmeny medzi Európou a Britániou, no Spojené Kráľovstvo určite spoluprácu nevylučuje a pracuje na novom programe pre zahraničnú študentskú výmenu.

Síce sú európsko-britské vzťahy po vystúpení z Únie formálne komplikovanejšie, obom stranám záleží na budúcej spolupráci a možnosť študovať v Spojenom Kráľovstve či vycestovať na zahraničnú mobilitu a stáž bude za špecifických podmienok určite možná.

Zdroje: https://www.minedu.sk/rezort-skolstva-a-brexit/

Ďalšie články k téme

Štipendiá a výmené programy pre štúdium v zahraničí

Štipendiá a výmené programy pre štúdium v zahraničí

Čo všetko je možné získať, kedy a kto môže žiadať a aké sú najväčšie zdroje, na ktoré sa môžete obracať? O štipendium na študijný pobyt si môžete zažiadať na všetkých stupňoch štúdia. Je možné získať štipendiá na letné školy a letné jazykové kurzy a tiež na celé magisterské a postgraduálne štúdium. Zvyčajne sa štipendiá poskytujú na …

číst více
Ako na Erasmus

Ako na Erasmus

„Chystáš sa na Erasmus?“ je otázka, s ktorou sa v tejto alebo obmenenej podobe stretne každý vysokoškolák. Európsky program študentskej mobility, ktorý umožňuje vyskúšať si štúdium v zahraničí, je čoraz populárnejší a mnohé odbory, ako napríklad medzinárodné vzťahy, priamo deklarujú svoju snahu „dostať von“ čo najviac žiakov. Otázka na Erasmus však môže byť v prvom ročníku, kedy sa človek …

číst více
Na vysokú školu môžete ísť aj do zahraničia

Na vysokú školu môžete ísť aj do zahraničia

Ponuku, ktorú nedokážete odmietnuť vám predstavuje InterStudy. Už citát, ktorým sa prezentujú znie pre študentov a čerstvých absolventov lákavo. Pokiaľ teda chcete „vedieť viac, vidieť viac a zažiť viac“ je pre vás práve táto spoločnosť ideálna. Vybrať si tak môžete štúdium v troch zaujímavých európskych krajinách – Veľkej Británii, Holandsku a Dánsku. Práve pre tieto štáty je …

číst více