Štúdium v zahraničí
Ako na Erasmus
O medzinárodný študijný program Erasmus je medzi vysokoškolákmi čoraz väčší záujem. Stačí trochu plánovania a snahy a o pár mesiacov si môžete semester v zahraničí užívať i vy.
čítajte viacRozhovor: Stáž v zahraničí sa jednoducho oplatí
Zuzana Ďuricová nedávno ukončila bakalársky stupeň v odbore prekladateľstvo a tlmočníctvo ruského a anglického jazyka na UKF v Nitre. Tretí ročník však nepresedela len v škole. Vďaka organizácii SAIA si ho spríjemnila stážou v Rusku, kde si mohla v praxi odskúšať to, čo sa v škole naučila.
čítajte viacČeská alebo slovenská vysoká škola?
Ísť študovať na vysokú školu do susedného štátu nie je pre Čechov a Slovákov dnes žiadny problém. Vysoké školy sú na túto situáciu pripravené a umožňujú študentom odpovedať aj odovzdávať práce v ich rodnom jazyku. Podľa čoho sa však rozhodnúť, v ktorom štáte študovať?
čítajte viacHanka Fialová: Nejedenkrát som v cudzine stála iba s kufrom v ruke
27. apríla sa na Ekonomickej univerzite v Bratislave uskutočnili Austrálske dni. Nejedného diváka však zaujalo prednášajúce, nestále usmiate, opálené dievča, ktoré sa len pred 2 týždňami vrátilo z ďalekej Austrálie. Dnes už 25-ročná Hanka Fialová svoju bohatú cestovateľsko-pracovnú kariéru v zahraničí začala už na strednej škole.
čítajte viacMini-Erasmus – generálka vysokoškolského života
Štúdium v zahraničí už dávno nie je vymoženosťou iba vysokoškolského štúdia. Každým rokom do zahraničia vycestuje viac a viac stredoškolákov. Medzi najobľúbenejšie výmenné programy patrí jednoznačne Erasmus. Všeobecne známy štipendijný program umožňuje študentovi vycestovať na jeden alebo dva semestre do zahraničia. Čo by sa však stalo, ak by študent mohol odísť na takýto študentský „prieskum“ vo svojej domácej krajine? S odpoveďou prišlo občianske združenie Future Generation Europe a rozbehlo na Slovensku program Mini-Erasmus.
čítajte viacRozhovor: Štúdium adiktológie v Česku neľutujem
Dominika Púčiková už štvrtý rok študuje adiktológiu na Karlovej univerzite. Na prijímačky na tento unikátny odbor sa pripravovala takmer rok a momentálne je jediná Slovenka v ročníku. Popri škole pracuje v kontaktnom centre pre aktívnych užívateľov drog.
čítajte viacUznávanie dokladov o vzdelaní zo zahraničia
Strávili ste časť alebo celé štúdium v zahraničí alebo sa chcete zamestnať po absolvovaní slovenskej vysokej školy mimo Slovensko? Viete, kam sa obrátiť pre overovanie získaných dokladov a čo tento proces zahŕňa?
čítajte viacŠtipendiá a výmené programy pre štúdium v zahraničí
EHP, EURAXESS, CEEPUS, CEU, SAIA… Čo majú spoločné tieto skratky? Všetky pod sebou skrývajú programy alebo inštitúcie, ktoré podporujú zahraničnú mobilitu prostredníctvom štipendií. Ak by ste radi vycestovali za štúdiom alebo výskumom do zahraničia, príležitostí mimo Slovensko je dnes neúrekom.
čítajte viacZahraničné stáže
Pracovné, študijné, výskumné, výmenné, dobrovoľné… Skúsenosti v oblasti vzdelania, z praxe, ale aj tie „ľudské“. To všetko môžete získať, ak sa chystáte počas štúdia alebo krátko po jeho skončení vycestovať do zahraničia. Jedinečná možnosť, výzva a podnetná cesta, ako sa nedostať na dráhu vysoká škola – titul – úrad práce.
čítajte viacSlovenskí študenti v Česku. Čo ich tam čaká?
Prečo volia Slováci tak často štúdium práve v susednom Česku, ako sa v ČR cítia prijatí a čo by naopak chceli zmeniť? Pýtali sme sa slovenských študentiek.
čítajte viac