Cestovanie

“Gap year”, keď po strednej automaticky nemusí nasledovať vysoká škola

Neexistuje žiadne pravidlo hovoriace, že koncom stredoškolského obdobia sa automaticky začína to vysokoškolské. Dnešný svet ponúka preveľa rozličných možností, čo robiť, keď človeku nástup na vysokú školu nevyjde, a to napríklad v prípade, že „Nevyšla maturita. Čo teraz?“, starší článok, ktorý hovorí, že vysoká škola nepredstavuje jedinú možnosť po absolvovaní skúšky dospelosti. Perspektívu v situácii neprijatia na vysokú …

čítajte viac

Najdlhšie prázdniny života

A je to tu. Máte zmaturované, mnohí sú už aj prijatí na vysokú školu a teraz je už na programe to, o čom všetci celý ten čas snívali – prázdniny a oddych. Tým, že maturitný ročník končí skôr ako normálny školský rok a na vysokú školu sa nastupuje zase o niečo neskôr ako na základnej alebo strednej škole, dostanú budúci vysokoškoláci najdlhšie prázdniny v živote. Tak ako ich využiť?

čítajte viac

Študuj doma: Čo ťa čaká v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach?

Prvé rozhodnutie pri výbere vysokej školy už v tvojom prípade padlo. Výber lokality sa ti podarilo zúžiť na Slovenskú republiku. Rozhodol/a si sa dôverovať nášmu školstvu a aj preto zatiaľ neplánuješ odísť kvôli štúdiu za hranice svojej domoviny? Pokiaľ sa so všetkým, čo je vyššie uvedené stotožňuješ mal/a by si dôkladne zvážiť svoje možnosti. Nemal/a by si samozrejme zabúdať na všetky aspekty, ktoré ťa budú počas tvojho štúdia neustále ovplyvňovať, či už to bude ponuka knižničného katalógu, kvalitný spoločenský život študentov alebo samotná atmosféra mesta. Je toho však oveľa viac.

čítajte viac

Hanka Fialová: Nejedenkrát som v cudzine stála iba s kufrom v ruke

27. apríla sa na Ekonomickej univerzite v Bratislave uskutočnili Austrálske dni. Nejedného diváka však zaujalo prednášajúce, nestále usmiate, opálené dievča, ktoré sa len pred 2 týždňami vrátilo z ďalekej Austrálie. Dnes už 25-ročná Hanka Fialová svoju bohatú cestovateľsko-pracovnú kariéru v zahraničí začala už na strednej škole.

čítajte viac

Mini-Erasmus – generálka vysokoškolského života

Štúdium v zahraničí už dávno nie je vymoženosťou iba vysokoškolského štúdia. Každým rokom do zahraničia vycestuje viac a viac stredoškolákov. Medzi najobľúbenejšie výmenné programy patrí jednoznačne Erasmus. Všeobecne známy štipendijný program umožňuje študentovi vycestovať na jeden alebo dva semestre do zahraničia. Čo by sa však stalo, ak by študent mohol odísť na takýto študentský „prieskum“ vo svojej domácej krajine? S odpoveďou prišlo občianske združenie Future Generation Europe a rozbehlo na Slovensku program Mini-Erasmus.

čítajte viac

Zahraničné stáže

Pracovné, študijné, výskumné, výmenné, dobrovoľné… Skúsenosti v oblasti vzdelania, z praxe, ale aj tie „ľudské“. To všetko môžete získať, ak sa chystáte počas štúdia alebo krátko po jeho skončení vycestovať do zahraničia. Jedinečná možnosť, výzva a podnetná cesta, ako sa nedostať na dráhu vysoká škola – titul – úrad práce.

čítajte viac