študijný odbor
Študijne odbory, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli
Podávanie prihlášok na vysokoškolské štúdium sa nezadržateľne blíži. Možno máte už dávno vybratý študijný odbor, možno tápete a možno sa vám zdajú tradičné odbory „nudné“. V tomto článku si povieme niečo viac o odboroch, ktoré nie sú práve tradičné a možno ste sa s nimi ešte nestretli, no rozhodne stoja za zmienku. V článku si uvedieme niekoľko príkladov odborov z rôznych oblastí, pri …
číst víceHumanitné a spoločenské vedy – oplatí sa ich študovať?
Nelichotivo často sa stretávame so skloňovaním humanitných a spoločenských vied s prívlastkom zbytočné, neužitočné či neopodstatnené. Vedy, ktoré vám neprinesú výhodné zamestnanie, ale práve naopak, odmenia vás neadekvátnym platovým ohodnotením. Ešte stále nie je ojedinelá ani tá často kladená otázka: „a čo vlastne môžeš robiť, keď doštuduješ?“ Humanitné a spoločenské vedy sa u nás z historickej perspektívy netešia vysokej prestíži. Našťastie, v poslednej …
číst víceKtorý odbor vám prinesie tú najväčšiu prestíž?
Snáď každý by si po doštudovaní vysokej školy prial získať prácu v odbore, ktorá ho bude baviť, bude mať čo najlepšie platové ohodnotenie v kombinácií so sľubnou perspektívu uplatnenia sa, však? Portál trendyprace.sk, fungujúci pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, vytvoril rebríček najprestížnejších odborov slovenských univerzít z hľadiska uplatnenia sa vysokoškolských absolventov na základe štyroch …
číst víceZákladné pojmy – univerzita, odborná, štátna, súkromná škola, externé, denné štúdium…
Chystáte sa na vysokú a neviete, čo Vás čaká? Počuli ste o univerzitách, odboroch a rôznych formách štúdia, ale neviete, podľa čoho sa delia a ako si vybrať? Zdá sa Vám, že je to spleť pojmov a kategórií, v ktorých sa strácate? Zorientovať sa v týchto základných heslách patrí k najdôležitejším schopnostiam každého vysokoškoláka. Verte, že zakrátko sa však stanú každodennou súčasťou Vášho študentského života a žargónu. Pozn. Článok bol 27. 6. 2016 aktualizovaný. (kav)
číst víceAnketa: Ako sme si vyberali svoj odbor
Všeobecné rady o tom, ako si vybrať ten správy odbor svojho štúdia na vysokej škole, nájdete takmer všade. Tejto téme sme sa už venovali aj my, no teraz sme sa opýtali priamo študentov vysokých škôl, ako pri tomto dôležitom rozhodovaní postupovali oni.
číst víceAko na to: Nebojte sa výberu študijného odboru
Každého z vás baví niečo iné. Niektorí obľubujú matematiku, chémiu a fyziku, zatiaľ čo tí ďalší uprednostňujú humanitné vedy, akými sú napríklad filozofia, etika, estetika alebo dejiny. Vedzte, že už počas strednej školy určite všetci začnete tušiť, čomu by ste sa vlastne v budúcnosti chceli venovať. Ako si teda správne vybrať študijný odbor?
číst víceMayské hieroglyfy aj slávne rozprávky. Toto sú nezvyčajné vysokoškolské predmety
Mayské hieroglyfy, Reálie Chorvátska, Literárna exkurzia… Na Univerzite Komenského v Bratislave sa stretnete aj so značne nezvyčajnými predmetmi, ktoré si môžete vybrať z rôznych fakúlt a katedier. Či už sa rozhodnete študovať aplikovanú informatiku, žurnalistiku, antropológiu alebo biochémiu, môžete si svoj rozvrh spestriť už od prvého ročníka. Veď cesta za vysokoškolským diplomom a akademickým titulom môže byť skutočne zaujímavá a zábavná. Základným pravidlom je neváhať a nebáť sa nezvyčajného.
číst víceVýber študijného odboru – ako na to?
Niekoho baví matematika aj dejepis, ide mu všetko. Druhého zas len biológia a už na strednej škole vie, že sa bude hlásiť na medicínu. Iný vôbec netuší, aký odbor si vybrať. Ako sa správne rozhodnúť? Ak práve uvažujete nad podobnými vecami, pravdepodobne ste sa Vy alebo niekto z Vašich blízkych ocitli pred životnou výzvou výberu študijného odboru. Ako sa dá v tejto niekedy spletitej situácii zorientovať?
číst víceVeda, technika a výskum
Viete si predstaviť, že bádanie a šírenie nových poznatkov, technológií, inovácií a ďalšieho vzdelávania by bola hlavnou náplňou Vášho pracovného dňa? Po skončení štúdia je možné pokračovať v kariére výskumného pracovníka či už na univerzite, alebo na inom pracovisku. Rozvoj výskumných činností a projektov úzko súvisí s ekonomickou situáciou na Slovensku, zabezpečuje jej rozvoj a pomáha k zvyšovaniu našej konkurencieschopnosti.
číst více