COVID a vysoké školy

6. 11. 2020 | Aktuality

covidUž je to nejaký ten týždeň, čo si študenti museli zvyknúť na neštandardný spôsob výučby. Vládne opatrenia, v snahe zamedziť šíreniu pandémie, opäť uzatvorili takmer všetky typy škôl až na pár výnimiek, akými sú napríklad prvé stupne základných škôl a pod. Snáď takmer každý dúfal, že k tomuto kroku sa nebude nutné uchýliť, no stalo sa, a tak sa študenti pasujú s touto výzvou najlepšie ako je v ich silách.

Táto forma vzdelávania prináša predsa aj nejaké tie výhody. Jednou z najlepších a najzásadnejších je asi tá, že študent sa vie hodiny zúčastniť v podstate odkiaľkoľvek, čo prevažne znamená z pohodlia domova a ešte lepšie z pohodlia a tepla svojej postele. Baviť sa o efektivite takejto hodiny je už iná vec. Študenti nemusia nikám dochádzať, čo je tiež obrovská výhoda, a tým si vlastne chránia svoje zdravie. Tí šťastnejší si môžu semester nažívať v službách „mama hotelu“, čím možno oddialia varenie legendárnych intrákovských špecialít a kulinárskych skvostov známych ako vifon polievky.

Pre mnohých však dištančná výučba predstavuje nejednu prekážku. Od chýbajúcej techniky cez nedostatok pokoja na učenie sa. Nezaobíde sa  to ani bez začiatočných zoznamovačiek s rozličnými online streamovacími platformami, akými sú Teams či Zoom. Taktiež predstavujú úskalia nečakané udalosti pod čím sa dá predstaviť napríklad výpadok elektrického prúdu, nehovoria o náhlych a najmenej žiadaných prípadoch, keď sa v tej chvíli pokazí životne dôležitá elektronika.

Aby sme sa tu však nenechali vtiahnuť do negatívnej a pochmúrnej atmosféry, pripomeňme si staré dobré príslovie, že všetko zlé je vlastne na niečo dobré. Vďaka tejto situácii vznikajú na sociálnych sieťach rôzne skupiny. Jednou je napríklad stránka na Instagrame; @online-vyucba, ktorá si za svoju krátku existenciu získala už cez 35 tisíc sledovateľov, čo je úctyhodné číslo. Stránka zdieľa rôznorodé vtipné, niekedy až ťažko uveriteľné zážitky z online vyučovania. Na Facebooku sa napríklad rozhodne oplatí sledovať stránku; priznania vysokoškolákov, ktorá baví internetový svet pre zmenu zábavnými meme-obrázkami o tom ako to na takej online hodine môže vyzerať.

Dištančné vzdelávanie predstavuje mnoho výhod, tých nevýhod možno ešte o trošku viac. To však v  konečnom dôsledku predstavuje aj prezenčná forma vyučovania. Určite je to obrovská výzva pre každého, ako učiteľov tak žiakov. Prvé ročníky stredných a vysokých škôl sa určite tešili ako spoznajú nových kamarátov a súputníkov, s ktorými budú môcť zdieľať strasti a útrapy študentského života a aj keď sa tak vlastne už stalo vo virtuálnom priestore či počas prvých týždňov ešte regulárneho vyučovania, nevyrovná sa to bežnému vzdelávaniu ako ho poznáme z pred-covidových časov. Preto neostáva nič iné ako si dávať na seba pozor, byť zodpovedný a vďaka tomu sa bude možné čo najskôr stretnúť v školských laviciach či na spoločných chodboviciach. A dovtedy, ako sa hovorí; „Zoom it till you make it“.

Ďalšie články k téme

Výnimka zo zákazu vychádzania pre niektorých študentov

Výnimka zo zákazu vychádzania pre niektorých študentov

Výnimka z vychádzania, ktorá vznikla ako reakcia na zákaz vychádzania počas núdzového stavu, bola na rokovaní vlády prijatá s platnosťou k dátumu 15. februára. Výnimka sa vzťahuje k ceste do školy, na internát, do univerzitných priestorov či iných zariadení spojených s výučbou, konkrétne k týmto študentom: -          študenti 4., 5. a 6. ročníka všeobecného lekárstva -          2. a 3. ročník ošetrovateľstva -          2. …

číst více
Počas pandémie narastá u študentov riziko depresií

Počas pandémie narastá u študentov riziko depresií

Podľa výskumu Univerzity Komenského až tretina vysokoškolákov trpí depresiou, štvrtina študentov požíva alkohol v rizikovej miere, mnohí ostali bez peňazí, priateľov, žijú doma u rodičov a prechádzajú si veľmi ťažkým obdobím. Výskum univerzity, pod vedením psychológa Michala Hajdúka, bol vykonaný v decembri na vzorke 1800 vysokoškolských študentov. Obdobný výskum bol vykonaný v roku 2018, a vďaka podobnej vzorke študentov slúži …

číst více
U10+ - Konzorcium Slovenských Univerzít

U10+ - Konzorcium Slovenských Univerzít

Reforma školstva, akreditácie univerzít, ich spájanie a zanikanie, tieto veci počúvame pravidelne z  rôznych strán, no už ste počuli o U10+, zoskupení desiatich slovenských univerzít? A čo si vôbec treba pod Konzorciom Slovenských Univerzít predstaviť? Význam slova konzorcium v Slovnik.sk nájdeme ako: „spoločenstvo na jednorazovú realizáciu určitej obchodnej alebo finančnej transakcie; správny orgán účelovej organizácie.“ V našom prípade sa …

číst více