Keby volili iba vysokoškoláci, všetko by bolo inak
V období medzi 26. májom a 11. júnom realizoval portál Praxuj.sk prieskum medzi študentmi vysokých škôl o ich volebných preferenciách. Prieskumu sa zúčastnilo 756 vysokoškolákov zo 14 slovenských verejných vysokých škôl. Výsledky sa diametrálne líšia od tých, ktoré vychádzajú z celoslovenských prieskumov.
U vysokoškolákov by jednoznačne zvíťazila strana Progresívne Slovensko so ziskom 35,6 % hlasov, nasledovala by strana Sloboda a Solidarita avšak s násobne nižším ziskom, presne 6,4 % a poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu by bol Hlas-SD so ziskom 5,6 %. Hranicou zvoliteľnosti, teda minimálna hranica, ktorú musí strana prekonať, aby sa dostala do parlamentu je 5 %. Za touto hranicou je v prieskume štvrté KDH, za ním Smer SD a Sme rodina. OĽaNO, ktoré vyhralo posledné parlamentné voľby je medzi vysokoškolákmi pomerne nepopulárne a získalo si oba 1,9 % hlasov.
Tieto výsledky sa však ani zďaleka nepodobajú tým, ktoré boli realizované naprieč voličmi v máji. Prieskum realizovala agentúra AKO pre reláciu na TV Joj. V tomto prípade je favoritom Smer SD so ziskom 18 % hlasov, za ním nasleduje Hlas-SD s 16,5 % hlasov a tretie je Progresívne Slovensko s 14,3 %. Do parlamentu by sa dostali aj Sloboda a Solidarita, OĽaNO, Republika, KDH a Sme rodina.
Trend rozličných výsledkov medzi rôzne vzdelanými skupinami nie je novinkou a pri rôznych analýzach naň upozorňuje mnoho sociológov.
podpora@vysokeskoly.cz
Ďalšie články k téme
Kampaň Chcem tu zostať vyzýva mladých Slovákov a Slovenky, aby išli voliť
Slovensko už niekoľko rokov bojuje s odlivom mladých ľudí zo Slovenska. Častokrát odídu po strednej škole na zahraničnú vysokú školu a už sa nevrátia. Podľa viacerých prieskumov mladí Slováci a Slovenky nevidia svoju budúcnosť v krajine pozitívne, pociťujú rezignáciu a neustále sa zvyšuje ich motivácia odísť zo Slovenska. Práve na to reaguje kampaň Chcem tu …
Účasť v parlamentných voľbách je dôležitá, aj pokiaľ bývate v zahraničí
Predseda parlamentu, Boris Kollár, vyhlásil termín predčasných parlamentných volieb na sobotu 30. septembra. V súčasnosti máme na Slovensku úradnícku vládu alebo inak aj vládu odborníkov, ktorú menovala prezidentka, Zuzana Čaputová, 15. mája. Väčšina Slovákov a Sloveniek sa volieb hlasuje práve v deň volieb vo volebných miestnostiach. Avšak Slovensko má aj mnoho Slovákov, ktorí odišli žiť, …
Voľby z pohľadu mladých
Okrem samotného výsledku priniesli voľby aj zaujímavé dáta o tom, ako volili mladí. Pred voľbami bolo niekoľko iniciatív, ktoré sa snažili motivovať mladých Slovákov a Slovenky, aby prišli voliť v parlamentných voľbách a vyjadrili tak svoj názor. Patrili medzi ne napríklad občianska kampaň Chcem tu zostať či volebný vlak a iné. Aká bola teda bilancia …