Ľahší systém ospravedlňovania neprítomnosti v škole

6. 9. 2023 | Aktuality

systém ospravedlňovania neprítomnosti v škole Už od septembra budú môcť rodičia žiakov základných škôl ospravedlniť svoje deti z piatich po sebe idúcich dní. V súčasnosti majú školy rôzne nastavené pravidlá a pre niektoré sú to napríklad maximálne 3 po sebe idúce dni, pre niektoré to je aj súčasných 5 dní. Nové pravidlá majú za cieľ odbremeniť rodičov aj pediatrov, ale zároveň sa spoliehajú na zodpovednosť rodičov, ktorí to nebudú zneužívať.

Častokrát sa totiž deje, že sa dieťa necíti dobre, ale nie je to nič, čomu by nepomohol len odpočinok na lôžku. V súčasnosti pokiaľ chcú rodičia nechať dieťa doma dlhšie, musia navštíviť lekára. Takto sú pediatri častokrát zbytočne preťažení a rodičia s deťmi trávia dlhé hodiny v čakárňach. Tento scenár nie je ideálny pre ani jednu zo strán.

Súčasný minister školstva novinku víta: „Ministerstvo sa snaží vyjsť v ústrety preťaženým pediatrom, ale zároveň robí krok dôvery voči rodičom. Predpokladám, že v čase si všetky strany vyhodnotia dobré fungovanie tejto zmeny.”

Jednoduchší systém ospravedlňovania tak snáď uľahčí situáciu všetkým stranám.


podpora@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

Bývalý minister školstva vyzval školy k mesiacu bez domácich úloh

Bývalý minister školstva vyzval školy k mesiacu bez domácich úloh

Bývalý minister školstva za stranu SAS, Branislav Gröhling vyzval školy, aby sa počas mája zapojili do výzvy, ktorá by žiakov a študentov odbremenila v máji od domácich úloh. Podľa jeho názoru budú tak školy motivované učiť inovatívne, moderne a prakticky. Cieľom takéhoto, pre väčšinu slovenských škôl, neštandardného kroku je podľa bývalého ministra nielen odbremenenie rodičov …

Zmena: žiaci nebudú mať povinné 3 hodiny telesnej

Zmena: žiaci nebudú mať povinné 3 hodiny telesnej

Pred nedávnom sme vám priniesli informáciu o navýšení počtu hodín telesnej a športovej výchovy. Táto informácia vyplývala z novely zákona, ktorú schválil parlament ešte v máji tohto roka. Návrh predložila skupina poslancov zo strán OĽaNO a Sme rodina. Podľa vtedajšej predstavy mali mať žiaci základných škôl povinné 3 hodiny telesnej a športovej výchovy a žiaci …