Mladí ľudia chcú home office, flexibilnú pracovnú dobu a vyššie platy

24. 3. 2025 | Aktuality
Mladí ľudia chcú home office, flexibilnú pracovnú dobu a vyššie platy

Portál StartupJobs realizoval prieskum medzi uchádzačmi o prácu, ktorí si hľadali zamestnanie prostredníctvom ich platformy. Okrem toho, že zaznamenali neustále rastúci záujem mladých ľudí o prácu v startupoch, identifikovali aj nové trendy v požiadavkách na benefity a odmeny.

Home office je benefit číslo jedna

Najdôležitejším benefitom pre mladých uchádzačov o prácu je možnosť pracovať z domu. Pre väčšinu respondentov je kľúčové, aby mali aspoň niekoľko dní v týždni home office. Tento trend nie je prekvapujúci – ako uvádzajú autori reportu StartupJobs, home office dominoval zoznamu zamestnaneckých výhod už v roku 2023 a rovnako v rokoch 2019, 2020 a 2021.

Flexibilná pracovná doba je nevyhnutnosťou

Na druhom mieste sa umiestnila flexibilná pracovná doba. Zamestnanci v takomto režime nemajú striktne stanovený pracovný čas, ale funguje tzv. povinné jadro, počas ktorého musia byť dostupní. Zvyšok hodín si môžu odpracovať podľa svojich preferencií. Celkový pracovný čas však musí zodpovedať dohodnutému úväzku.

Mladí preferujú prácu mimo kancelárie

Tretím najžiadanejším benefitom je úplná nezávislosť od kancelárie. Podľa údajov StartupJobs momentálne pracuje plne na diaľku 28,5 % respondentov, pričom ďalších 25,4 % dochádza do kancelárie iba raz až dvakrát týždenne. Tento trend naznačuje, že mladí ľudia uprednostňujú flexibilitu nielen v pracovnom čase, ale aj v mieste výkonu práce.

Finančné benefity a vzdelávanie sú dôležité, stravenky naopak strácajú popularitu

Okrem pracovných podmienok uchádzači čoraz viac vyžadujú aj finančné benefity, napríklad odmeny či13. plat. Zároveň požadujú viac dní dovolenky. Naopak, medzi najmenej atraktívne benefity patrili stravenky, ktoré sú pre mladú generáciu menej zaujímavé.

Mladí uchádzači často požadujú vyšší plat, než nakoniec dostanú

Z prieskumu vyplynulo aj to, že uchádzači si často pýtajú vyšší plat, než im zamestnávatelia reálne ponúknu. A to aj napriek tomu, že mzdy v startupoch bývajú nadpriemerné v porovnaní s celkovou úrovňou platov v Českej republike. V niektorých prípadoch požiadavky uchádzačov presahujú realitu až o 800 €.

Hoci mladí zamestnanci očakávajú flexibilitu, voľnosť a vyššie finančné ohodnotenie, ich požiadavky sa nie vždy stretávajú s ochotou zamestnávateľov ich naplniť. Dôvodom môže byť firemná kultúra a zaužívané praktiky v tradičných firmách, ktoré sa nemusia stotožňovať s novými trendmi. Na druhej strane, aj samotní uchádzači by mali kriticky zhodnotiť svoje schopnosti, skúsenosti a primerane si nastaviť svoje očakávania.

Tento vývoj naznačuje, že trh práce prechádza významnými zmenami, pričom mladí ľudia sa neboja požadovať lepšie podmienky. Otázkou však zostáva, do akej miery budú firmy schopné a ochotné týmto trendom vyhovieť.

Ďalšie články k téme

Sú peniaze dôležitým faktorom pre ľudí v práci?

Odpoveď sa môže zdať samozrejmá, ale pred pár rokmi neboli peniaze v rebríčku priorít zamestnancov tak vysoko. Podľa mnohých prieskumov malo najväčšiu váhu pracovné prostredie a kolegovia. Ľudia tak boli ochotní zostať v práci pracovať aj za nižšiu odmenu, pokiaľ mali dobrý kolektív.  Podľa posledného prieskumu spoločnosti Alma Career sú dnes pre zamestnancov najdôležitejšie finančné […]

čítajte viac

Angličtina, komunikačné schopnosti, prax a samostatnosť

To sú najčastejšie požiadavky zamestnávateľov na trhu práce podľa portálu Profesia.sk. Tento portál je jedným z najlepších zdrojov informácií o trendoch na trhu práce, keďže zamestnávatelia tam pravidelne uverejňujú inzeráty a uchádzači o prácu tam hľadajú pracovné príležitosti. Vďaka tomu presne vedia, ako požiadavky zamestnávatelia najčastejšie kladú na svojich budúcich zamestnancov, a tiež, na ktoré inzeráty […]

čítajte viac

Stratené talenty: Prečo mladí opúšťajú Slovensko a ako ich udržať?

Slovensko už dlhé roky čelí odlivu mozgov – fenoménu, pri ktorom mladí, talentovaní ľudia odchádzajú do zahraničia za lepším vzdelaním, pracovnými príležitosťami a vyššou kvalitou života. Najčastejšie si študenti volia Českú republiku, ale populárne sú aj krajiny ako Holandsko, Dánsko, Veľká Británia či Spojené štáty americké. Čo však predstavuje ešte väčší problém, je fakt, že […]

čítajte viac