Odovzdávanie bakalárskych prác

6. 4. 2021 | Študentský život

Odovzdávanie bakalárskych prác Je tu to obdobie strašiaka s názvom „Bakalárska práca“. Síce sa termín na odovzdávanie bakalárskych prác z dôvodu komplikovanej situácie zapríčinenej Corona krízou v mnohých prípadoch posunul, bakalárska práca sa sama nenapíše a je najväčší čas ju doťuknúť dokonca.

K posunu deadlinu na odovzdanie prišlo aj z dôvodu zatvorenia knižníc, ktoré by mali byť esenciálnym zdrojom pre písanie teoretickej časti bakalárskej práce. Tieto pramene sa dajú čiastočne suplementovať cez online zdroje, keďže mnohé školské, ba dokonca mestské knižnice sprístupnili svoje diela aj počas pandémie v online forme. No vševediaci internet ponúka aj množstvo ďalších relevantných možností získavania informácií. V článku Kde hľadať zdroje pre bakalársku a diplomovú prácu nájdete niektoré pre inšpiráciu.

Dôležité pri písaní bakalárskej práce a čerpaní zdrojov je dodržiavanie pravidiel citovania, používania parafráz, anotácií a treba si dať si pozor na „Plagiátorstvo na Slovensku: čo o ňom neviete?“.

Z praktickou častou bakalárskej práce to už však nie je tak jednoduché a aj preto dochádza k posunu termínov odovzdania bakalárskej práce či k určitému zvoľneniu a možnosti náhrady tejto časti bakalárskej práce, ktorá si častokrát vyžaduje osobnú prítomnosť v laboratóriu, na univerzite či na praxi a praktickom vyučovaní v školách.

Aj keď sa napísanie bakalárskej práce za skomplikovaných podmienok zdá ako sizyfovská práca, nezúfajte. Dôležité je nenechávať si písanie na poslednú chvíľu, a to ani vtedy, ak ste typ študenta, ktorý je najproduktívnejší, „keď mu horí pod zadkom“. Je dôležité si minimálne vyhľadať relevantné zdroje a splniť praktickú časť, nech vám už na poslednú chvíľu ostáva teda len „samotné“ napísanie práce.

Najdôležitejšie je ale ostať v psychickej pohode! Nech už sa v nej udržujete akokoľvek, napríklad „Športujte počas štúdia“ . Ak však budete mať pocit, že je toho na vás priveľa, nezabúdajte na vaše „Duševné zdravie“ a bez váhania kontaktujte psychologickú poradňu vašej školy, na ktorú ma každý právo.

Ďalšie články k téme

Skúsenosti študentov počas pandémie

Skúsenosti študentov počas pandémie

Bezpochyby sa všetci zhodneme, že pre prvákov pandémia Covid-19 úplne nabúrala ich vysokoškolské predstavy a museli sa prispôsobiť online výučbe. Určite to pre nich predstavovalo nejedno úskalie, a preto sme sa rozhodli vyspovedať zopár študentov, ktorí nastúpili tento akademický rok na vysokú školu. Pýtali sme sa, ako vyzeral ich prvý zimný semester distančnou formou vzdelávania? Ivetka, Technická …

číst více
Aké je nastúpiť na vysokú počas pandémie?

Aké je nastúpiť na vysokú počas pandémie?

V predošlom článku Skúsenosti študentov počas pandémie sme zisťovali, ako prváci zvládli ich premiérový, zimný semester na vysokej škole. V zisťovaní pokračujeme aj v tomto článku, kedy sme sa opäť pýtali prvákov na vysokej škole, ako vyzeral zimný semester dištančnou formou vzdelávania. Katka, Ekonomická univerzita v Bratislave, Národohospodárska fakulta Začiatok bol veľmi náročný, musela som si zvyknúť na obrovský …

číst více
Novoročné predsavzatia pre vysokoškolákov

Novoročné predsavzatia pre vysokoškolákov

Pomerne veľa ľudí si na sklonku roka dáva ciele a predsavzatia, čo si prajú dosiahnuť, zlepšiť či obmedziť v nasledujúcom roku. Začnem cvičiť, prestanem fajčiť, naučím sa anglicky, urobím si ten kurz…Predsavzatia sú super, ale reálne, koľko z nich sa naozaj podarí? Študenti si momentálne na vysokých školách prechádzajú tým, pre niekoho viac, pre iného menej stresujúcim a namáhavým obdobím-skúškovým. …

číst více