Univerzity opäť prechádzajú k online vyučovaniu

9. 11. 2021 | Aktuality

online vyučovanieK tomuto kroku postupne pristupujú viaceré univerzity naprieč Slovenskom, zohľadňujúc zhoršujúcu sa pandemickú situáciu a covid automat.

Mnohí študenti a profesori dúfali v čo najdlhšie zachovanie prezenčného vzdelávania. Naopak, mnohí si priali už od začiatku akademického roku vyučovanie dištančnou formou, čoho dôkazom boli aj študentské petície na viacerých vysokých školách za zrušenie prezenčného vyučovania, najmä zo zdravotných obáv. Nakoniec sa študenti chtiac-nechtiac opäť dopracovali k online vyučovaniu kvôli zhoršenej epidemiologickej situácii a zafarbeniu okresov do bordovej či čiernej farby.

K zmene prezenčnej výučby na tú dištančnú prechádza od tohto týždňa napríklad Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Technická univerzita vo Zvolene či Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Od minulého týždňa došlo k zrušeniu prezenčnej výučby aj na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

V niektorých prípadoch sa univerzity rozhodli o zavedenie dištančnej výučby na dočasné  obdobie, napríklad v podobe troch týždňov, s následným prehodnotením situácie a prípadným návratom k vyučovaniu na pôde školy.

I keď sa väčšinou jedná o plošné opatrenie rektora univerzity, vedenie jednotlivých fakúlt či inštitútov má právo pristúpiť k výnimkám, čo môže zahŕňať aj ponechanie prezenčnej formy vzdelávania na konkrétnej fakulte alebo inštitúte pri dodržaní epidemiologických zásad.

Ďalšie články k téme

Aké obmedzenia čakajú univerzity v zimnom semestri?

Aké obmedzenia čakajú univerzity v zimnom semestri?

Začiatok zimného semestra sa nezadržateľne blíži a správy o vzrastajúcich prípadoch ochorenia Covid-19 sú na vzostupe. Väčšina profesorov a študentov dúfala v čo najmenej obmedzujúcu formu vyučovania, no už teraz je jasné, že určitým obmedzeniam sa univerzity a vysoké školy nevyhnú ani tento akademický rok. O otvorení zimného semestra rozhoduje každá univerzita a vysoká škola samostatne. Pre všetkých zjednocujúco však hlavný …

číst více
Ministerstvo školstva rozbehlo kampaň ZA OTVORENÉ ŠKOLY

Ministerstvo školstva rozbehlo kampaň ZA OTVORENÉ ŠKOLY

Za otvorené školy je kampaň Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ), ktorej cieľom je podporiť ochotu očkovania sa proti ochoreniu Covid-19. Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling zdôrazňuje, že práve od miery preočkovania závisí otvorenosť škôl a ich funkčnosť v nadchádzajúcom akademickom roku. Kampaň má byť signálom a zároveň odporúčaním očkovania ako spôsobu vyvarovania sa pred možným zatváraním …

číst více
Zimný - hybridný semester

Zimný - hybridný semester

Rozhodnutie otvoriť zimný semester nadchádzajúceho akademického roka 2021/2022 zostáva na rozhodnutí vysokých škôl a univerzít, i keď svetová zdravotnícka organizácia aj Ministerstvo Školstva odporúčajú, aby sa výučba, v čo najväčšej možnej miere, realizovala prezenčne, tam kde to epidemiologická situácia dovoľuje, s apelom na očkovanie sa pre učiteľov a študentov, ktorí tak doposiaľ neurobili. Univerzity a vysoké školy sa však globálne …

číst více