Zdražovanie sa dotkne aj školských internátov

14. 7. 2022 | Aktuality

vysokoškolské internátyZvyšujúce sa ceny sme si všimli asi úplne všetci bez ohľadu na to, či sa dotkli priamo nás, nášho okolia alebo sme o nich počuli v správach. Rastúce náklady na energie sa nevyhli ani vysokoškolským internátom. Tie sú často navyše špeciálnym prípadom, a to z toho dôvodu, že nie sú natoľko zárobkovo činné (ak vôbec), aby si mohli dovoliť ukrojiť zo svojej provízie a ponechať tak ubytovaným rovnaké ceny ako doteraz.

Napríklad Univerzita Komenského už vydala stanovisko, že bude navyšovať ceny za ubytovanie na internátoch Družba UK a Mlyny UK od septembra tohto roku. Podľa tohto stanoviska sa výdavky na energie zvýšili o 40 % v dôsledku pandémie COVID-19, vojnového konfliktu na Ukrajine a znižovania dotácií vysokým školám zo strany štátu. Ceny sa priemerne zvýšia o 10 € až 25 € podľa typu izby a internátu. Podľa vyjadrenia univerzity cena za ubytovanie stúpla len o čiastku, o ktorú internátom narástli náklady a stále sa snažia ponechať jej výšku tak, aby si mohol tento typ ubytovania dovoliť každý.

Aj napriek navýšeniu poplatku je ubytovanie na internáte veľmi dostupnou formou vysokoškolského ubytovania. V prípade ubytovania v prenajímanom byte sú náklady vyššie a dá sa očakávať, že  poskytovatelia bytov budú v cene prenájmu tiež reflektovať zvyšujúce sa ceny.


podpora@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

V septembri sa uskutoční Národná konferencia mládežníckych parlamentov

V septembri sa uskutoční Národná konferencia mládežníckych parlamentov

Asociácia krajských rád mládeže (AKRAM) usporadúva v polovici septembra v Martine Národnú konferenciu mládežníckych parlamentov, mestských a obecných rád mládeže. AKRAM je organizácia združujúca krajské rady mládeže z celého Slovenska, a tak podporuje aktivity mladých ľudí a ich participáciu na spoločenskom dianí. Konferencia je určená členom už existujúcich mládežníckych parlamentov, členom mestských a obecných rád …

Nezabudnite si predĺžiť ISIC

Nezabudnite si predĺžiť ISIC

Koniec roka je jedným z najhektickejších období v roku a spája sa s nim aj mnoho povinností. Ako tomu už býva zvykom, mnohé členstvá sú viazané na nejaké obdobie a zároveň mnohé končia s kalendárnym rokom. Jednám z nich je aj platnosť študentskej kartičky ISIC, ktorá platí každý rok do 12. mesiaca v roku. Preto …