Štúdium na vysokej škole

Ako čo najrýchlejšie na vysokej škole “zapadnúť”

Každý chce niekam patriť. Pokiaľ ste sa prihlásili na vysokú školu znamená to, že sa dostanete do úplne nového kolektívu. Vo vašej triede sa určite nájde skupina obľúbencov, knihomoľov, športovcov, krások a ďalších. Toto sú tipy, vďaka ktorým si získate nových priateľov a zapadnete do kolektívu.

čítajte viac

Prváci, toto je vaše desatoro

Podarilo sa vám úspešne zmaturovať a stali ste sa študentmi vysokej školy? Zatiaľ si nedokážete ani predstaviť, koľko vecí sa vo vašom živote zmení. Stretnete nových ľudí, nájdete si medzi nimi priateľov a spolu môžete zažiť niekoľko krásnych a bezstarostných rokov. Prinášame vám preto desať dôležitých rád, ktoré sú pre vás, ako prvákov, dôležité.

čítajte viac

Takéto sú poplatky na vysokých školách

Zvládli ste maturitné skúšky a prijali vás na vysokú školu. Vstupujete do úplne novej etapy života a je potrebné, aby ste vedeli kto a čo vlastne od vás môže počas vášho štúdia požadovať, aby ste otvorili peňaženku. Za akých podmienok môže byť vaše štúdium spoplatnené? Pomôcť vám môže najmä Zákon z 21. februára 2002 o vysokých školách.

čítajte viac

Kde hľadať zdroje pre bakalársku a diplomovú prácu

Pre napísanie dobrej diplomovej alebo bakalárskej práce budete najskôr potrebovať viac literatúry než ponúka vaša univerzitná, alebo mestská knižnica. Našťastie je jej internet plný. My sme sa pozreli na najzaujímavejšie akademické zdroje.

čítajte viac

Zorientujte sa na VŠ

Začiatok akademického roka sa nezadržateľne blíži. Mnohí sa najmä tešia na novú školu, nové prostredie, nových ľudí, iní sú plní obáv, ako to všetko zvládnu a čo najrýchlejšie sa zabehnú do vysokoškolského kolobehu. Prečítajte si pár rád, ktoré vám pomôžu zorientovať sa.

čítajte viac

Jazyky sa dajú naučiť aj zadarmo

I navzdory júlu za nami majú vysokoškoláci do začiatku akademického roku ešte ďaleko. Do letného dovolenkového či brigádnického programu sa dá zaradiť i drobná aktivita, ktorá môže priniesť veľké výsledky – učenie jazykov. To je dnes totiž vďaka najrôznejším aplikáciám a stránkam skutočne jednoduché a študovať sa dá i pri predávaní zmrzliny.

čítajte viac

Neverbálna komunikácia: reč tela na skúške I.

Nie je možné nekomunikovať. Tento múdry výrok je jedným z axiómov psychológa Paula Watzlawicka. V každej chvíli vysielame signály, aj keď práve nič nehovoríme, každým jedným svojím pohybom, ale aj nehybnosťou a mlčaním, komunikujeme. Ako nám uvedomenie týchto kanálov môže pomôcť alebo „zavariť“ pri náročných situáciách, ako sú skúšky alebo prijímací pohovor?

čítajte viac

Poplatky na vysokej škole

Kto a za čo od Vás môže požadovať počas štúdia, aby ste otvorili peňaženku? Za akých podmienok môže byť Vaše štúdium spoplatnené?

čítajte viac

Zdroje informácií a pramene dneška

Kde hľadať informácie pre Vaše seminárne práce, eseje a iné texty, ktorých na vysokej napíšete desiatky? Predstava, že dostanete zadanie seminárnej práce a vyberiete sa do knižnice so zápisníkom, ceruzkou a gumou, je už dávno passé. Dnes sa treba zorientovať v novinkách a trendoch, do ktorých Vás budú tlačiť nielen Vaši pedagógovia, ale jednoducho vývoj nových médií a technológií. Treba počítať s tým, že bez angličtiny aspoň minimálnej počítačovej gramotnosti sa neobídete.

čítajte viac

Prvé skúšky na vysokej škole

V tomto článku nájdete informácie, ktoré by sa Vám mohli hodiť po nástupe do školy, a to predovšetkým v skúškových situáciách. Viete, ako to na skúške prebieha? Viete, ako sa pripravovať na testy a viete, či ste skôr na „okecávacie“ skúšky alebo „zaškrtávacie“?

čítajte viac