Štúdium na vysokej škole

Štúdium na slovenských vysokých školách – zadarmo?!

V terajších dňoch pandémie, možno ešte o niečo viac rozmýšľame, za čo všetko by sme mali byť vďační a nebrať to ako samozrejmosť. Štúdium by jednoznačne malo byť jednou z takýchto vecí. Slovenský študent si pravdepodobne ani len neuvedomí, že poplatky za štúdium na slovenských univerzitách, ktoré predstavujú len určité poplatky spojené s prihláškami a …

čítajte viac

Vrátime sa v letnom semestri do škôl?

Mnohí už majú po skúškovom a môžu si užívať voľný čas, kým opäť nabehnú na školské povinnosti letného semestra a iných to ešte len čaká. Ani sme sa nenazdali a chtiac-nechtiac sme sa prispôsobili online dištančnej výučbe. Ako to však bude vyzerať v letnom semestri 2020/2021? To s určitosťou  nevie nik, no takmer všetci si prajú minimálne nejakú hybridnú formu …

čítajte viac

Humanitné a spoločenské vedy – oplatí sa ich študovať?

Nelichotivo často sa stretávame so skloňovaním humanitných a spoločenských vied s prívlastkom zbytočné, neužitočné či neopodstatnené. Vedy, ktoré vám neprinesú výhodné zamestnanie, ale práve naopak, odmenia vás neadekvátnym platovým ohodnotením. Ešte stále nie je ojedinelá ani tá často kladená otázka: „a čo vlastne môžeš robiť, keď doštuduješ?“ Humanitné a spoločenské vedy sa u nás z historickej perspektívy netešia vysokej prestíži. Našťastie, v poslednej …

čítajte viac

Ktorý odbor vám prinesie tú najväčšiu prestíž?

Snáď každý by si po doštudovaní vysokej školy prial získať prácu v odbore, ktorá ho bude baviť, bude mať čo najlepšie platové ohodnotenie v kombinácií so sľubnou perspektívu uplatnenia sa, však? Portál trendyprace.sk, fungujúci pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, vytvoril rebríček najprestížnejších odborov slovenských univerzít z hľadiska uplatnenia sa vysokoškolských absolventov na základe štyroch …

čítajte viac

Top 10 slovenských univerzít

Rozhodovanie kam smerovať svoje vysokoškolské vzdelanie môže byť rôzne. Mnohí sú rozhodnutí už od strednej školy, iní sa rozhodnú podľa názoru ich rodičov a potom sú tu ďalší,  ktorí ani len netušia kam na vysokú školu a pri výbere tápu. Tým pádom môže rozhodovanie začať aj typickou otázkou napísanou v internetovom vyhľadávači: „najlepšia slovenská univerzita.“ Googlite, hľadáte, čítate, skúmate …

čítajte viac

Prihlášky na Vysokú školu DTI

Vysoká škola DTI ponúka uchádzačom o štúdium 4 úrovne štúdia. Klikni na to, o ktoré máš záujem a v ďalšom kroku vyplň údaje do príslušného formulára. Prihlášky podľa úrovne štúdia: Prihláška na bakalárske štúdium Prihláška na magisterské štúdium Prihláška na doktorandské štúdium Prihláška na rigorózne konanie (manažerské štúdium) Prihlášky nájdeš vždy na spodku stránky, kam ťa odkaz zavedie.   …

čítajte viac

Akademické tituly a ich používanie

Na strednej škole oslovujete svojich pedagógov pani učiteľka či pani profesorka. Na vysokej škole to však s tým oslovovaním také jednoduché nie je. Pedagógov treba oslovovať podľa príslušných akademických titulov. Čo ktorý znamená a podľa ktorého osloviť?

čítajte viac

Študovať dve školy naraz – áno či nie?

Prečo sa niekto rozhodne študovať dve školy naraz? Veď už aj jedna dá zabrať. V súčasnosti je však takéto štúdium stále populárnejšie. Buď niekoho zobrali na viacero škôl a nevie si vybrať len jednu, alebo chce rozšíriť svoje uplatnenie, alebo môže na to mať úplne iný dôvod. Na čo však pri rozhodovaní o „dvojštúdiu“ myslieť?

čítajte viac

Verejná vs. súkromná vysoká škola

Keď sa rozhodujete, kde pokračovať v štúdiu po strednej škole, nie je dôležitý len výber odboru, ale aj to, na aký druh vysokej školy sa vyberiete. Na výber máte verejné, súkromné alebo štátne vysoké školy.

čítajte viac

Plagiátorstvo na Slovensku: čo o ňom neviete?

Internet dnes: nenahraditeľný nástroj dnešného študenta. Bez neho si už nevieme predstaviť ani jednu seminárku či záverečnú prácu. S jeho nástupom sa však vyostrila otázka autorských práv a s nimi spojenými plagiátmi. Kto a ako určuje, čo je plagiát, ako správne citovať, kde sa zhromažďujú záverečné práce všetkých študentov? Pozn. Článok bol 29. 10. 2016 aktualizován. (kav)

čítajte viac