Uplatnenie absolventov a študentov

65 % súčasných školákov nastúpi na pozície, ktoré dnes ešte neexistujú

Naviazanosť Slovenska na priemyselnú výrobu a z toho vyplývajúce budúce hrozby pre trh práce spojené s predpoveďou zániku niektorých pracovných pozícií predstavujú pre krajinu potencionálnu hrozbu. Nadväzujúc na problematiku je určite potrebné venovať pozornosť adaptácii školského systému, aby bol schopný flexibilne reagovať na zmeny, ktoré krajinu zasiahnu v dôsledku informatizácie a digitalizácie. Touto prognózou sa zaoberá aj RÚZ (Republiková …

čítajte viac

Aké sú možnosti uplatnenia sa pre študentov spoločenských vied?

Diplomacia, žurnalistika či startup. Nie je problém! Vo všetkých sa dokáže uplatniť práve absolvent spoločenských vied. Spoločenské a humanitné vedy neponúkajú práve exaktné, jasné a konkrétne charakteristiky budúceho povolania, a to ich, okrem iného, robí tak zaujímavými. Určite sa už každý študent študujúci spoločenské vedy po vysvetlení názvu svojho študijného odboru či programu a po snahe vysvetliť, čo …

čítajte viac

Takmer polovica vysokoškolákov nepracuje v odbore, ktorý vyštudovali

Uplatniť sa na trhu práce po ukončení strednej alebo vysokej školy v odbore svojho štúdia je ideálny prípad, no častokrát len ťažko dosiahnuteľný. Vyplýva to z analýz portálu Trendy práce. Podľa pozorovaní z prvého polroku 2020 ani nie polovica, len 48% stredoškolských absolventov do 5 rokov od ukončenia štúdia, pracovalo v optimálnom, respektíve alternatívnom odbore svojho vyštudovaného …

čítajte viac

Ktorí absolventi vysokých škôl majú problém zamestnať sa?

Centrum vedecko-technických informácií SR vypracovalo analýzu nezamestnanosti absolventov vysokých škôl denného štúdia za rok 2020. Poďme sa spoločne pozrieť na výsledky. Štatistiky pracovali so vzorkou vo veľkosti 2505 uchádzačov o zamestnanie registrovaných ku dňu 31.12.2020 na ÚPSVaR (Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny). Z celkového počtu čerstvých absolventov vysokých škôl bolo 2 214 zo slovenských univerzít, ostatní, …

čítajte viac

Vysoký dopyt po absolventoch odborných škôl

Slovenské školstvo dlhé desaťročia opomínalo odborné vzdelávanie technického a remeselného zamerania, ktorého potreba a dopyt neustále stúpa. Krajina nepotrebuje len univerzitne vyštudovaných ľudí, ale aj šikovných a zručných remeselníkov a odborne vyučených pracovníkov. Už v predošlom článku, Ktorých povolaní bude v budúcnosti nedostatok a ktorých prebytok, sme poukázali na analytikmi predpovedateľný trend záujmu o stredoškolských študentov odborného vzdelania …

čítajte viac

Hľadanie práce pôjde ľahšie vďaka správnemu životopisu

Hľadanie práce a rozposielanie životopisu, zjednodušene len CV, dokáže byť ťažkým orieškom. Pre niektorých študentov sa končí posledné pokojné, študentské leto a od septembra či dokonca skôr začína kolobeh pracovného života. Životopis predstavuje pre uchádzača prvý kontakt s potencionálnym zamestnávateľom a je strategické sa v stručnom formáte vedieť predať a spoločnosť zaujať v obsahovo obmedzenom formáte. Ale ako na to? Príručiek a rád …

čítajte viac

Ktorých povolaní bude v budúcnosti nedostatok a ktorých prebytok?

Rozhodnúť sa, kam na strednú školu a následne na vysokú, nemusí byť vôbec jednoduché, predsa je to rozhodnutie na celý život. Preto môže byť užitočné preštudovať si ako budú vyzerať trendy na trhu práce do roku 2025. Portál Trendy Práce pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, vypracoval prognózu nesúladu na trhu práce …

čítajte viac

Príprava na pracovný pohovor

Máte po vysokej škole alebo po strednej, no nechystáte sa pokračovať v štúdiu ďalej či vás na vysokú školu neprijali. Čaká vás „skutočný“ život, ku ktorému patrí aj zamestnanie. Rozposlali ste životopisy a pri troche šťastia vás pozvali na pohovor. Čo teraz?

čítajte viac

Alternatívy k vysokej škole – čo robiť, keď nejdete na VŠ?

Či už si dávate rok voľno, na vysokú školu vás neprijali alebo sa na ňu nechystáte ísť vôbec. Dôvody, prečo bezprostredne po maturite nepokračujete v štúdiu na vysokej škole môžu byť akékoľvek. No keď nie vysoká škola, čo ďalej? Aké sú možnosti?

čítajte viac

Mladí absolventi: Informatika vás musí baviť

V počítačoch sa vyzná! Juraj Štancel (24) vyštudoval odbory – Aplikovaná informatika a Kognitívna veda na Univerzite Komenského v Bratislave. Po získaní magisterského titulu sa zamestnal ako Java Developer. Toto všetko nám prezradil o informatike.

čítajte viac