Mladí ľudia si vedia sporiť

14. 2. 2023 | Aktuality

Mladí ľudia si vedia sporiť Ukázalo to prieskum KRUK Česká a Slovenská republika. Z prieskumu, okrem iného, vyplynulo, že už druhý po sebe idúcu rok klesá počet domácností, ktoré si držia úspory. Minulý rok malo finančnú rezervu 62 % domácností, rok predtým (2021) to bolo o percento viac a v roku 2020 to bolo až 67 %. Prieskum sa zaoberá aj výškou úspor alebo rozdielom v sporení medzi mužmi a ženami, ale nezabúda ani na mladých. Tí z prieskumu vyšli tento rok najlepšie.

Až 76 % respondentov vo veku 18 až 24 rokov sa vyjadrilo, že má úspory vo výške jedného mesačného platu. Pre porovnanie rovnakú výšku rezervy má len 26 % domácností. Nie je teda prekvapivé, že je to práve táto veková kategória, ktorá je so svoju finančoou situáciou spokojná. Najlepšie si ale viedla kategória vo veku 55 až 64 rokov, tí majú úspory až vo výške šiestich mesačných príjmov.

Motivujúcou správou pre mladých môže byť, že aj vzdelanie je v úzkom vzťahu s úsporami. Z prieskumu vyplynulo, že až 80 % ľudí s vysokoškolským vzdelaním má úspory, na druhú stranu ich má len 43 % absolventov stredných škôl bez maturity.

Ako si na tom ty? Odkladáš si nejakú časť vreckového alebo zárobku z brigád?


podpora@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

Keby volili iba vysokoškoláci, všetko by bolo inak

Keby volili iba vysokoškoláci, všetko by bolo inak

V období medzi 26. májom a 11. júnom realizoval portál Praxuj.sk prieskum medzi študentmi vysokých škôl o ich volebných preferenciách. Prieskumu sa zúčastnilo 756 vysokoškolákov zo 14 slovenských verejných vysokých škôl. Výsledky sa diametrálne líšia od tých, ktoré vychádzajú z celoslovenských prieskumov. U vysokoškolákov by jednoznačne zvíťazila strana Progresívne Slovensko so ziskom 35,6 % hlasov, …

Slovenské deti sú vo finančne gramotnosti pod priemerom krajín OECD

Slovenské deti sú vo finančne gramotnosti pod priemerom krajín OECD

Vyplýva to z PISA testovania (Programme for International Student Assessment) o finančnej gramotnosti v rámci krajín OECD. Za nízkou finančnou gramotnosťou slovenských detí stojí viacero faktorov. Okrem iného za to môže fakt, že rodičia dávajú deťom hotovosť a školáci nemajú bankový účet či platobnú kartu. Všeobecne narastá popularita bezhotovostných platieb a trend sa rozšíril najmä po korona pandémii, a vďaka …