V rebríčku najlepších univerzít sa objavili aj dve slovenské

28. 7. 2022 | Aktuality

rebríček VŠRebríčkov hodnotiacich kvalitu vysokých škôl po celom svete je pomerne veľa. Jedným z nich je aj veľmi prestížny rebríček Shanghai ranking ARWU, ktorý bol publikovaný 19. 7. 2022. Z jeho meraní za minulý rok vyplynulo, že sa v ňom podarilo umiestniť dvom slovenským univerzitám, obom sídliacim v Bratislave. Ide o Slovenskú technickú univerzitu a Univerzitu Komenského.

Rebríček je zostavovaný od roku 2003 a zohľadňuje niekoľko kritérií s rôznou váhou. Patrí medzi ne počet absolventov a zamestnancov ocenených Nobelovou cenou a Fieldovou medailou, počet citovaných výskumníkov, počet publikovaných výzkumov a článkov v renomovaných vedeckých časopisoch Nature a Science, počet článkov registrovaných v Science Citation Index – Expanded a Social Sciences Citation Index a výkon univerzity na obyvateľa. Prvých sto miest je obsadených najlepšie hodnotenými univerzitami jednotlivo a následne sú po stovkách zdieľané miesta. Naše obe univerzity sa umistnili na 801. – 900. mieste z 1000 inštitúcií. Na prvých miestach sa umiestnila Harvardská univerzita, Stanfordská univerzita a Cambridgeská univerzita.

Pri všetkých rebríčkoch hodnotiacich kvalitu vysokých škôl, preto nezúfaj, pokiaľ sa tvoja univerzita neumiestnila práve v tomto. Napríklad v ďalšom rebríčku Round University Ranking 2022 publikovanom v máji tohto roku, sa okrem Univerzity Komenského prvýkrát umiestnila aj Žilinská univerzita. To je len dôkazom toho, že každý rebríček hodnotí iné kritéria a s tými je dobré sa zoznámiť aj pri výbere školy. Môže sa pokojne stať, že nejaká univerzita je celkovo hodnotená horšie voči inej, ale práve tvoj obor môže patriť k špičke.


podpora@vysokeskoly.cz

Ďalšie články k téme

Zdražovanie sa dotkne aj školských internátov

Zdražovanie sa dotkne aj školských internátov

Zvyšujúce sa ceny sme si všimli asi úplne všetci bez ohľadu na to, či sa dotkli priamo nás, nášho okolia alebo sme o nich počuli v správach. Rastúce náklady na energie sa nevyhli ani vysokoškolským internátom. Tie sú často navyše špeciálnym prípadom, a to z toho dôvodu, že nie sú natoľko zárobkovo činné (ak vôbec), …