Top 10 slovenských univerzít

30. 11. 2020 | Študium na vysokej škole

rebricek slovenskych skolRozhodovanie kam smerovať svoje vysokoškolské vzdelanie môže byť rôzne. Mnohí sú rozhodnutí už od strednej školy, iní sa rozhodnú podľa názoru ich rodičov a potom sú tu ďalší,  ktorí ani len netušia kam na vysokú školu a pri výbere tápu. Tým pádom môže rozhodovanie začať aj typickou otázkou napísanou v internetovom vyhľadávači: „najlepšia slovenská univerzita.“ Googlite, hľadáte, čítate, skúmate a častokrát možno zistíte, že ste vlastne nič nezistili.

V tomto článku sa pozrieme na rebríček najlepších slovenských univerzít zostavený portálom uniRank™ pre rok 2020, ktorý vytvára hodnotenie vysokých škôl na základe týchto kritérií:

  • Univerzita je uznaná, akreditovaná či licencovaná miestnymi orgánmi pre uznávanie vysokoškolského vzdelania, čo pre Slovensko predstavujú inštitúcie ako napríklad Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Slovenská Rektorská Konferencia a podobne.
  • Univerzita ponúka buď minimálne štvorročné bakalárske štúdium alebo ponúka postgraduálne štúdium s nadväzujúcimi stupňami –Mgr./Ing./PhD.
  • Štúdium prebieha najmä v tradičnej, nedištančnej forme za predpokladu osobnej prítomnosti.

Rebríček slovenských univerzít pre rok 2020:

1.            Univerzita Komenského v Bratislave

2.            Slovenská technická univerzita v Bratislave

3.            Technická univerzita v Košiciach

4.            Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

5.            Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

6.            Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

7.            Prešovská univerzita v Prešove

8.            Žilinská univerzita v Žiline

9.            Slovenská Poľnohospodárska Univerzita v Nitre

10.          Ekonomická univerzita v Bratislave

Táto stránka môže byť užitočná aj preto, že vám dokáže poskytnúť prieskumy na základe rôznych kritérií vyhľadávania, ak vás napríklad zaujímajú top univerzity v Európe či Afrike.

V rebríčku top 200 univerzít v Európe sa neumiestnila ani jedna slovenská, zato naši českí susedia majú na 58. mieste Karlovu Univerzitu v Prahe a na 95. Masarykovu Univerzitu v Brne. Na čele rebríčka stoja tri univerzity z Veľkej Británie: University of Oxford, University of Cambridge a University College London.

Čiže ak si vyberáte vysoké školy, určite nazrite do prieskumov vyhotovených agentúrami, no nezabúdajte, že to pre vás predstavuje len nejakú vôdzku a štartovaciu čiaru, od ktorej sa pri hľadaní tej správnej školy treba odraziť. Sám portál  uniRank™, o ktorý sme sa v texte opierali, vyhlasuje že rebríčky netvorí na základe kvality vzdelávania či programov. Rebríčky sú častokrát všeobecné a hovoria o univerzite ako celku. No my vieme, že univerzita je obrovský kolos a kvalita sa môže líšiť od fakulty k fakulte. Najlepšie je, samozrejme, si o škole pozisťovať podrobnejšie informácie či už z webových stránok, počas dňa otvorených dverí a najlepšie od študentov a absolventov, lebo nikto vám nedá takú pravdivú recenziu ako oni, no ani tu nezabúdajte, že to je subjektívne a preto je to užitočné kombinovať s objektívnymi prieskumami agentúr ako sme uviedli v tomto článku.

Veľa šťastia pri výbere! J

Zdroje:  UniRank. Dostupné na: https://www.4icu.org/

Lucia Beňušová

benusova.lucia2@gmail.com

Ďalšie články k téme

Neverbálna komunikácia: reč tela na skúške I.

Predstavme si, že Vás osloví dieťa s otázkou, čo to je tá komunikácia. Ak ste nikdy nečítali nič o rôznych teóriách komunikácie, pravdepodobne mu vysvetlíte, že sa jedná o jednosmerný proces, o cestu informácie od vysielateľa k prijímateľovi, ktorý ju nejako spracuje a zasa vráti odosielateľovi. Týmto zjednodušeným popisom však pozabudete na extrémne dôležitú súčasť celého zložitého javu: je ňou …

číst více
Zorientujte sa na VŠ

Zorientujte sa na VŠ

Počúvajte na zápise Niektorí už zápis mali, ďalších to ešte len čaká. Vynechať ho v prvom ročníku nie je práve najšťastnejšia voľba. Práve na zápise sú študenti oboznámení so základným fungovaním univerzity pracovníčkami študijného oddelenia, dostanú všetky potrebné potvrdenia aj ISIC, preukaz študenta. Tiež sú oboznámení s fungovaním akademického systému, zapisovaním predmetov, robením rozvrhu. Pár slov môžu …

číst více
Študovať dve školy naraz – áno či nie?

Študovať dve školy naraz – áno či nie?

Ovládanie času Dva odbory = viac úloh, menej voľného času. Pri takomto štúdiu je dôležité vedieť si správne rozdeliť čas. Povinnosti vám až tak nedovolia zabíjať čas pozeraním seriálov či hraním počítačových hier. Dva odbory naraz vás naučia bojovať s prokrastináciou. Samozrejme, že nejaký voľný čas vám ostane aj v takomto prípade, no nebude ho toľko, ako …

číst více