Top 10 slovenských univerzít

30. 11. 2020 | Štúdium na vysokej škole

rebricek slovenskych skolRozhodovanie kam smerovať svoje vysokoškolské vzdelanie môže byť rôzne. Mnohí sú rozhodnutí už od strednej školy, iní sa rozhodnú podľa názoru ich rodičov a potom sú tu ďalší,  ktorí ani len netušia kam na vysokú školu a pri výbere tápu. Tým pádom môže rozhodovanie začať aj typickou otázkou napísanou v internetovom vyhľadávači: „najlepšia slovenská univerzita.“ Googlite, hľadáte, čítate, skúmate a častokrát možno zistíte, že ste vlastne nič nezistili.

V tomto článku sa pozrieme na rebríček najlepších slovenských univerzít zostavený portálom uniRank™ pre rok 2020, ktorý vytvára hodnotenie vysokých škôl na základe týchto kritérií:

  • Univerzita je uznaná, akreditovaná či licencovaná miestnymi orgánmi pre uznávanie vysokoškolského vzdelania, čo pre Slovensko predstavujú inštitúcie ako napríklad Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Slovenská Rektorská Konferencia a podobne.
  • Univerzita ponúka buď minimálne štvorročné bakalárske štúdium alebo ponúka postgraduálne štúdium s nadväzujúcimi stupňami –Mgr./Ing./PhD.
  • Štúdium prebieha najmä v tradičnej, nedištančnej forme za predpokladu osobnej prítomnosti.

Rebríček slovenských univerzít pre rok 2020:

1.            Univerzita Komenského v Bratislave

2.            Slovenská technická univerzita v Bratislave

3.            Technická univerzita v Košiciach

4.            Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

5.            Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

6.            Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

7.            Prešovská univerzita v Prešove

8.            Žilinská univerzita v Žiline

9.            Slovenská Poľnohospodárska Univerzita v Nitre

10.          Ekonomická univerzita v Bratislave

Táto stránka môže byť užitočná aj preto, že vám dokáže poskytnúť prieskumy na základe rôznych kritérií vyhľadávania, ak vás napríklad zaujímajú top univerzity v Európe či Afrike.

V rebríčku top 200 univerzít v Európe sa neumiestnila ani jedna slovenská, zato naši českí susedia majú na 58. mieste Karlovu Univerzitu v Prahe a na 95. Masarykovu Univerzitu v Brne. Na čele rebríčka stoja tri univerzity z Veľkej Británie: University of Oxford, University of Cambridge a University College London.

Čiže ak si vyberáte vysoké školy, určite nazrite do prieskumov vyhotovených agentúrami, no nezabúdajte, že to pre vás predstavuje len nejakú vôdzku a štartovaciu čiaru, od ktorej sa pri hľadaní tej správnej školy treba odraziť. Sám portál  uniRank™, o ktorý sme sa v texte opierali, vyhlasuje že rebríčky netvorí na základe kvality vzdelávania či programov. Rebríčky sú častokrát všeobecné a hovoria o univerzite ako celku. No my vieme, že univerzita je obrovský kolos a kvalita sa môže líšiť od fakulty k fakulte. Najlepšie je, samozrejme, si o škole pozisťovať podrobnejšie informácie či už z webových stránok, počas dňa otvorených dverí a najlepšie od študentov a absolventov, lebo nikto vám nedá takú pravdivú recenziu ako oni, no ani tu nezabúdajte, že to je subjektívne a preto je to užitočné kombinovať s objektívnymi prieskumami agentúr ako sme uviedli v tomto článku.

Veľa šťastia pri výbere! J

Zdroje:  UniRank. Dostupné na: https://www.4icu.org/

Lucia Beňušová

benusova.lucia2@gmail.com

Ďalšie články k téme

Štúdium na slovenských vysokých školách - zadarmo?!

Štúdium na slovenských vysokých školách - zadarmo?!

V terajších dňoch pandémie, možno ešte o niečo viac rozmýšľame, za čo všetko by sme mali byť vďační a nebrať to ako samozrejmosť. Štúdium by jednoznačne malo byť jednou z takýchto vecí. Slovenský študent si pravdepodobne ani len neuvedomí, že poplatky za štúdium na slovenských univerzitách, ktoré predstavujú len určité poplatky spojené s prihláškami a …

číst více
Na podanie prihlášky ostáva stále dostatok času

Na podanie prihlášky ostáva stále dostatok času

Pre tých, ktorí sú už dávno rozhodnutí kam na vysokú školu, určite patrilo podávanie prihlášok k prioritám posledných mesiacov. Každá škola si upravuje podmienky prijímacieho konania samostatne, a teda aj termíny podávania prihlášok. Rozhodne je však stále široký výber v ponuke škôl, ktoré ešte prijímajú prihlášky na vysokoškolské štúdium. Niektoré univerzity mali stanovený dátum podávania prihlášok do konca …

číst více
Ako správne napísať email profesorovi

Ako správne napísať email profesorovi

Štúdium na vysokej škole sa nezaobíde bez emailovej konverzácie s profesormi, kedy sa s prechodom zo strednej na vysokú školu zmení aj oslovovanie pedagógov. V článku „SŠ vs. VŠ: Aké zmeny vás čakajú?“  nájdete aj ďalšie veci, ktoré nováčika na vysokej škole postretnú. Písanie emailu na akademickej pôde dokáže priniesť dávku neistoty. Obavy, aby ste profesora neurazili …

číst více